یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
اولویت غلامحسین صدیقی درست‌نویسی بود/ وسواسی که منجر به انتشار کتابی نشد

رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران به مناسبت زادروز غلامحسین صدیقی گفت: صدیقی جزو معدود بزرگان علمی است که به گفته تمامی شاگردانش وسواس بسیاری در نوشتن و درست‌نویسی داشته و علی‌رغم اینکه فیش‌های بسیار زیادی را برای موضوعات مختلفی در حوزه‌های علوم اجتماعی و تاریخ اجتماعی گردآوری کرده تا در نهایت آنها را کتاب کند اما وسواس کاری به وی اجازه انتشار این آثار را نداد.

حسین سراج‌زاده، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به زادروز غلامحسین صدیقی؛ پدر جامعه‌شناسی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) عنوان کرد: شادروان غلامحسین صدیقی از رجال سیاسی خوشنام ایران بود که بعد از کودتا نقش علمی خود را در دانشگاه تهران ایفا کرد. او پیش از این نیز در کابینه دکتر مصدق مشغول به فعالیت بود و در دوران علمی خود از رجال علمی تاثیرگذاری بود که نقش مهمی را در ایجاد رشته‌های جدیدی چون جامعه‌شناسی ایفا کرد. صدیقی را پایه‌گذار علم جامعه‌شناسی در ایران می‌دانند. وی همچنین موسس تحقیقات و مطالعات علوم‌اجتماعی در ایران بود که از موسسات تاثیرگذار در ایجاد، تکوین و بسط جامعه‌شناسی است.
 
رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران ادامه داد: تمامی استادان پیشکسوت جامعه‌شناسی ایران خود را شاگرد غلامحسین صدیقی می‌دانند و او استادی است که در تکوین توسعه جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی در ایران نقش اساسی ایفا کرده است. به همین دلیل سالروز تولد وی از سوی انجمن جامعه‌شناسی ایران به‌عنوان روز علوم‌ اجتماعی معرفی شده است و امسال نیز برای چهارمین سال همایش ملی علوم اجتماعی در دانشگاه یزد برگزار شد و امروز نیز مراسم مشابهی در دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.
 

سراج‌زاده درباره اینکه چرا غلامحسین صدیقی تالیفی از خود به جای نگذاشته است، گفت: تقریرات صدیقی در کلاس‌هایش توسط هما زنجان‌زاده، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد و از شاگردان قدیمی وی جمع‌آوری و منتشر شده است اما باید گفت که صدیقی جزو معدود بزرگان علمی است که به گفته تمامی شاگردانش وسواس بسیاری در نوشتن و درست‌نویسی داشته و علی‌رغم اینکه فیش‌های بسیار زیادی را برای موضوعات مختلفی در حوزه‌های علوم اجتماعی و تاریخ اجتماعی گردآوری کرده تا در نهایت آنها را کتاب کند اما وسواس کاری به وی اجازه انتشار این آثار را نداد. با این وجود می‌توان گفت که کلاس‌های صدیقی نقش مهمی را در پیوند زدن علوم اجتماعی جدید با تاریخ فرهنگی ایران داشته است و همچنین کلاس اجتماعیات در ادبیات فارسی‌ که غلامحسین صدیقی در دانشگاه تدریس می‌کرد یکی از کلاس‌های تاثیرگذار در این حوزه بوده است.
 
وی افزود: فیش‌هایی که توسط غلامحسین صدیقی گردآوری شده به احتمال زیاد اکنون در اختیار خانواده‌اش است و امیدوارم شرایطی فراهم شود که با همکاری پسر وی امکان چاپ کتابی از این آثار فراهم شود اما انجمن جامعه‌شناسی ایران تنها اقدامی که می‌توانست برای ارج نهادن به مقام ایشان انجام دهد نامگذاری روزی به‌عنوان علوم اجتماعی همزمان با زادروز صدیقی بوده و امیدواریم در سطح ملی نیز این روز تصویب شده و وارد تقویم علمی شود.
 
به گفته این استاد جامعه‌شناسی، اکنون دبیرخانه دایمی گرامیداشت همایش ملی روز علوم اجتماعی در دانشگاه همدان دایر شده است و به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد همچنین انجمن جامعه‌شناسی ایران نشان علمی غلامحسین صدیقی را تصویب کرده است و براساس آیین‌نامه این نشان به پیشکسوتان و کنشگران فعال علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی اهدا می‌شود.
 
سراج‌زاده در بخش پایانی سخنانش با اشاره به نسل پرباری که در کنار غلامحسین صدیقی در جامعه‌شناسی پرورش یافت عنوان کرد: استادان پیشکسوت جامعه‌شناسی که در سال 56 در دانشکده علوم اجتماعی مشغول به تحصیل بودند مانند غلامعباس توسلی، باقر ساروخانی، ناصر تکمیل همایون و... همه به نوعی خود را شاگرد غلامحسین صدیقی و مدیون تلاش‌ها و خدمات علمی‌ وی می‌دانند که در جامعه‌شناسی ایران انجام داده است. همچنین نسلی که غلامحسین صدیقی تربیت کرد توانست تاثیرات زیادی را در جامعه‌شناسی ایران به‌وجود بیاورد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها