یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
برگزاری جشنواره کتاب برای نویسندگان معلول

منصور برجیان، رئیس انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان به مناسبت 12 آذرماه روز جهانی معلولان با اشاره به‌ این‌که کتاب‌ نقش موثری در آگاهی‌ معلولان از معلولیت دارد، گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر، کتاب‌های منتشر شده بسیاری توانسته‌اند روحیه معلولان را تقویت کنند.

 منصور برجیان، مولف کتاب«نوابغ و مشاهیر معلول جهان» و رئیس انجمن علمی و آفرینش‌‏های هنری معلولان ایران، ضمن تبریک به جامعه معلولان به مناسب گرامی‌داشت روز جهانی معلولان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) اظهار کرد: از وظایف انجمن فرهنگی معلولان است که کتاب‌هایی درباره این دسته از افراد جامعه چاپ و منتشر کند. در حال حاضر دو کتاب نیز در این زمینه در دست انتشار است.
 
وی درباره انتشار کتاب با محوریت معلولان و افراد ناتوان جسمی و ذهنی گفت: بیشتر کتاب‌ها در حوزه معلولیت از سوی بنیاد جانبازان و سازمان بهزیستی کشور منتشر می‌شوند و ناشران خصوصی کمتر به این موضوعات توجه دارند. همچنین جشنواره‌ها و جایزه‌های کتاب بسیاری در طول سال و یا به صورت دوسالانه در سطح کشور برگزار می‌شود که در هر دوره شاهد ارسال کتاب از سوی نویسندگانی هستیم که خود دارای معلولیت هستند. برای مثال در دومین جشنواره انتخاب بهترین کتاب با موضوع معلولیت و توانمندسازی که از سوی انجمن علمی و آفرینش هنری در تهران برگزار شد حدود 76 معلول آثار خود را ارسال کرده بودند.
 
این نویسنده در ادامه افزود: ناشران بیشتر به بعد اقتصادی انتشار کتاب‌ها توجه دارند از این حیث کمتر سراغ انتشار کتاب با محوریت معلولین می‌روند. به همین دلیل انجمن‌های مربوطه در سراسر کشور انتشار کتاب‌ها در این حوزه را خود برعهده دارند. در حال حاضر دوازده عنوان کتاب تا آخر سال آماده چاپ است که افراد می‌توانند به فراخور نیازشان به مطالعه آن‌ها بپردازند.
 
به گفته برجیان، از دلایل کاهش انتشار کتاب با موضوعیت معلولان، کمتر کتاب خواندن آحاد جامعه است. متاسفانه در سال‌های اخیر با ورود فضای مجازی افراد کمتر کتاب می‌خوانند و ناشران بیشتر به سمت کتاب‌هایی می‌روند که فروش بهتری داشته باشند. لذا تبلیغات برای کتاب‌ها با موضوع معلولین بسیار کمتر از دیگر حوزه‌ها است.
 
این نویسنده در ادامه از برگزاری همایشی برای نابینایان با محوریت کتاب‌های بریل و گویا خبر داد و عنوان کرد: به علت برخی کمبود‌ها در حوزه کتاب برای نابینایان انجمن فرهنگی معلولین همایشی را با موضوعیت کتاب بریل و گویا برای نابینایان در نظر دارد که در اسفندماه در تهران برگزار خواهد شد.
 
رئیس انجمن علمی و آفرینش‏‌های هنری معلولان ایران درباره نقش کتاب برای آگاهی عموم از انواع معلولیت‌ها و نحوه برخورد مردم با افراد معلول اظهار کرد: کتاب گزینه بسیار مناسبی برای آموزش عموم افراد در برخورد مناسب با معلولان و آگاهی آنان از بیماری‌های این‌چنینی است. خوب است تا هر فردی بداند که معلولیت محدودیت نیست و یک فرد معلول به ویژه معلولان جسمی می‌توانند مانند دیگر افراد جامعه به فعالیت بپردازند و تاثیرگذار باشند. همچنین امیدوارم با مطالعه بیشتر و آگاهی عموم مردم دیگر شاهد به کار بردن برخی واژگان قدیمی و فرسوده در مورد افراد معلول نباشیم.  
 
در ادامه نویسنده کتاب «نوابغ و مشاهیر معلول جهان» تاثیر کتاب بر معلولان را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر کتاب‌های منتشر شده بسیاری توانسته‌اند روحیه معلولان را تقویت کنند. با توجه به اینکه در شهرستان‌ها و در برخی مناطق محروم امکانات و سطح آموزش پایین است، کتاب‌ها بسیار توانسته‌اند آگاهی معلولان را از معلولیت خویش افزایش دهند و خوشبختانه شاهد پیشرفت‌های برخی افراد بوده‌ایم که با داشتن آگاهی مناسب از وضعیت خود توانسته‌اند افراد موفق و ثمربخشی باشند.
 
برجیان از قانون‌گذاران خواستار تصویب هر چه زودتر قانون دفاع از حقوق معلولین در مجلس شورای اسلامی شد و اظهار کرد: اگر به جای یک روز که دوازدهم آذرماه است و توجه همه افراد به معلولین جذب می‌شود، در طول سال برنامه‌هایی برای افزایش امکانات برای معلولان و تالیف و انتشار کتاب در این حوزه باشیم؛ شاهد حضور برخی افراد شایسته در فضای علمی و هنری کشور از سوی معلولان خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها