سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
نامزدهای جایزه کتاب شیخ زاید 2017 معرفی شدند

داوران جایزه کتاب شیخ زاید دیروز (22 آبان‌ماه) در امارات به معرفی فهرست نخست نامزدهای 12امین دوره جایزه بین المللی شیخ زاید 2017 در بخش ادبیات پرداختند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه الحیات، دیروز (22 آبان‌ماه) هیئت داوران جایزه کتاب شیخ زاید، اسامی 13 نویسنده از 337 نویسنده‌ای که از کشورهایی چون اردن، سوریه، مصر، مراکش، عراق و امارات، در رقابت  دوازدهمین دوره جایزه بین‌المللی ادبیات داستانی جهان عرب شرکت داشتند را اعلام کردند.

کشور مصر با رمان‌های «پاییز کشور بزرگ» نوشته محمود الورواری و «کافی است که با همیم» نوشته عزت القمحاوی و «سفر خون» نوشته ابراهیم عیسی در این فهرست حضور دارد.

دو اثر از کشور سوریه با عنوان‌های «آزمایش پشیمانی» نوشته خلیل صویلح و «مترو حلب» نوشته مها حسن از دیگر برگزیدگان این جایزه هستند.

«شیطان گاهی دوست دارد» نوشته زینب حفنی و « بدوی کوچک» نوشته مقبول العلوی از عربستان، « در اثر ابر» نوشته حسن داوود از لبنان، « جانو، تو قصه منی» نوشته میسلون هادی از کشور عراق و « خوشه‌های حقیر» نوشته احمد ولد الحافظ  از کشور موریتایا از دیگر رمان‌هایی هستند که به مرحله اول جایزه شیخ زاید راه یافتند.

«در بازار اسیران» نوشته دنیا میخائیل، نویسنده عراقی-امریکایی و کتاب بیوگرافی «شاهد و مشهود» نوشته ولید السیف از اردن، «در جستجوی خوشبختی» نوشته حسونه المصباحی از تونس از دیگر نامزدهای این جایزه هستند.

جایزه شیخ احمد زاید که از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی جهان عرب به شمار می‌آید و ارزشی به مبلغ 7 میلیون درهم اماراتی دارد، از سال 2006 به عنوان یک جایزه مستقل راه‌اندازی شده و 8 بخش مختلف را به اضافه جایزه شخصیت فرهنگی سال شامل می‌شود. نامزدهای بخش‌های دیگر هنوز معرفی نشده‌اند.

این جایزه هر سال به برترین آثار در زمینه‌های مختلف تالیف، ترجمه، نقد ادبی و هنری و علوم انسانی به نویسندگان، ناشران و چهره‌های ادبی تعلق می‌گیرد که سهمی را در غنای فرهنگی و ادبیات عرب داشته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها