جمعه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
همایش ملی تکریم و الگوسازی دکتر محمد معین

همایش ملی تکریم و الگوسازی استاد دکتر محمد معین به همت بنیاد نخبگان استان گیلان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان در راستای فعالیت‌های فرهنگی و با هدف تکریم و الگوسازی از سرآمدان و بزرگان علمی و فرهنگی کشور، بنیاد نخبگان استان گیلان «همایش ملی تکریم و الگوسازی استاد دکتر محمد معین» را برگزار می‌کند.
فرهنگ‌نویسی، مباحث دستور زبان فارسی، ریشه‌شناسی واژگان فارسی، فرهنگ ایران باستان، زبان‌های ایرانی پیش از اسلام، نقد و بررسی آثار استاد معین و کارنامه علمی، ادبی و اخلاقی استاد معین، از مهمترین محورهای این همایش ملی است.استاد دکتر محمد معین؛ پدید‌آورندۀ اثر بی‌بدیل «فرهنگ معین»، در سال 1297 در محلۀ زرجوب رشت متولد شد. وی که در سال 1340، برندۀ نشان عالی ادب و هنر فرانسه شد، یکی از بزرگان کشور در زمینه‌های زمینۀ تألیف، تصحیح و ترجمه است. در بین آثار این استاد فرزانه می‌توان فرهنگ فارسی معروف به فرهنگ معین را فاخرترین اثر او دانست؛ دورۀ کامل فرهنگ فارسی، شامل لغات فارسی، لغات و ترکیبات عربی متداول در فارسی، لغات اروپایی که به تدریج در فارسی وارد شده و اعلام اشخاص، اعلام جغرافیایی، در هفت هزار و نهصد صفحه و در شش مجلد است.
لازم به ذکر است،«همایش ملی تکریم و الگوسازی استاد دکتر محمد معین» بهمن‌ماه در رشت برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند آثار خود را تا سی‌ام دی‌ماه از طریق پست الکترونیکی بنیاد نخبگان استان گیلان به آدرسguilanbmn@gmail.comبه دبیرخانه همایش ارسال کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها