یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶
شب غلامحسین یوسفی در دانشگاه فردوسی

شب غلامحسین یوسفی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسی مشهد، معاونت فرهنگي اجتماعي و دانشجويي و دانشكده ادبيات و علوم انساني با همکاری مجله بخارا شب غلامحسین یوسفی را برگزار می‌کنند.

 در این مراسم نصرالله پورجوادی، تقی پورنامداریان، غلامرضا ذات‌علیان، محمدجعفر یاحقی، سلمان ساکت، سروش یوسفی و علی دهباشی سخنرانی خواهند داشت.

همچنین متن پیام فرهاد عطایی قرائت می‌شود و نقش برجسته غلامحسین يوسفي اثر  هادی عرب‌نرمی در کنار کتابخانه اهدا شده استاد به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد نصب خواهد شد. 
 غلامحسین یوسفی با تأسیس دانشکده ادبیات در دانشگاه فردوسی مشهد از سال ۱۳۳۴ تدریس دروس تاریخ ادبیات را در این دانشکده آغاز کرد. وی تا مهر ماه ۱۳۵۸ در دانشگاه فردوسی مشهد در دوره‌های لیسانس و فوق لیسانس و دکتری ادبیات تدریس کرد و در سال ۱۳۵۸ از این دانشگاه بازنشسته شد.

یوسفی برای پیشبرد آموزش و تحقیق در زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد کوشش فراوان کرد. تأسیس دوره‌های فوق لیسانس و دکتری رشته ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد پس از دانشگاه تهران مدیون تلاش‌های وی بود. او همزمان به تحقیق و پژوهش در حوزه‌های متنوع ادامه داد و به این منظور سفرهای مطالعاتی به کشورهای مختلف از جمله فرانسه، انگلستان و آمریکا انجام داد. تصحیح متون یکی از زمینه‌های مورد علاقه دکتر یوسفی بود و در این مسیر کارهای ماندگاری از او در دست است.

ابومسلم سردار خراسان، دیداری با اهل قلم، کاغذ زر، تحقیق دربارهٔ سعدی و شیوه‌های نقد ادبی از جمله آثار تصنیفی و ترجمه‌ای دکتر یوسفی است. دکتر غلامحسین یوسفی در چهاردهم آذر ۱۳۶۹ در ۶۳ سالگی در تهران درگذشت.

این مراسم ساعت 5بعد از ظهر دوشنبه، دوم بهمن‌ماه در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها