سه‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
انتقاد محمدعلی بهمنی از وضعیت‌ ترانه‌سرایی

محمدعلی بهمنی، داور بخش ترانه سومین دوره جشنواره شعر نیاوران گفت:‌ در حال حاضر به جز چند خواننده که خودشان تمایل دارند آثار و ترانه‌های باارزش بخوانند، بقیه کارها فاقد ارزش‌های لازم هستند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران‌، در سومین دوره جشنواره شعر نیاوران و  در بخش ترانه در مجموع 290 قطعه اثر به دبیرخانه شعر نیاوران ارسال شد که 192 قطعه در بخش آزاد و 98 قطعه در بخش ویژه توسط محمد‌علی بهمنی، عبدالجبار کاکائی و سعید امیر اصلانی داوری شدند.
 
محمد علی بهمنی گفت: متاسفانه گاهی آثاری می‌شنویم که دارای ضعف‌های کلامی بسیار است که ما را رنج می‌دهد. برگزارکنندگان کنسرت‌ها از آنجا که می‌خواهند تنها نشاط در برنامه حاکم باشد، تا کلام خوب، آثاری به شدت ضعیف را مورد حمایت قرار می‌دهند؛ از این رو، در حال حاضر به جز چند خواننده که خودشان تمایل دارند آثار و ترانه‌های باارزش بخوانند، بقیه کارها فاقد ارزش‌های لازم هستند.
 
این شاعر پیشکسوت که در دوره‌های قبل جشنواره شعر نیاوران جزو داوران بخش شعر کلاسیک بود در ادامه صحبت‌هایش افزود‌: خوشبختانه در این جشنواره ترانه‌های بسیار خوبی خواندم و اگر ظرفیت جشنواره اجازه می‌داد قطعا آثار بیشتری را انتخاب می‌کردم‌. جشنواره شعر نیاوران هر سال با سال گذشته‌اش متفاوت است و این جشنواره خیلی بیشتر از آنچه که فکر کنیم تاثیرگذار است؛ چراکه آثار افرادی را می‌بینیم که صاحب اندیشه و خرد هستند.
 
وی ادامه داد : کاش این گونه آثار بعد از اعلام نتیجه نهایی داوران تا مرحله اجرا حمایت شود‌. من فکر می‌کنم کسانی که جشنواره‌ای با این کیفیت و چنین هوشمندانه برگزار می‌کنند ‌در ادامه می‌توانند شرایطی را فراهم آورند تا آثار منتخب خوانده شود و به گوش مردم برسد‌.
 
محمدعلی بهمنی در پایان صحبت‌هایش در خصوص آثار رسیده به ‌بخش ویژه جشنواره شعر نیاوران‌، صلح جهانی و محیط زیست ‌نیز گفت‌: آثار دریافتی در این بخش رضایت‌بخش بود‌. مسایلی این چنینی اگر برای یک شاعر به صورت یک دغدغه ذهنی باشد حتما از دل آن آثار خوب و تاثیر‌گذاری به وجود می‌آید. ولی اگر به نفر موضوعی تحمیل شود نباید انتظار اثر فاخر داشت‌. تفاوت شعر ساختن با آفرینش ادبی در همین جاست. اگر شاعری اثری  از  آفرینش‎های خودش را  ثبت کند‌، هر کسی آن اثر را ‌بخواند ‌قطعا ‌تحت تاثیر قرار می‎گیرد.
 
عبدالجبار کاکائی نویسنده، شاعر و یکی دیگر از داوران بخش ترانه سومین دوره جشنواره شعر نیاوران با اشاره به این نکته که مداومت در برگزاری جشنواره‌هایی از این دست ‌نتایج ‌مثبت زیادی به همراه خواهد داشت که یکی از آن‌ها توجه جدی چهره‌های خاص و جدی به آن است ‌گفت‌: جشنواره‎هایی که به صورت ‌جسته و گریخته برگزار می‎شوند محل رجوع عامه هستند. اما جشنواره‎‎های جدی‎تر که باعث تغییر و تحول در جامعه ادبی می‎شوند و  صاحبان ‎قلم‎  به آن جشنواره مراجعه می‎کنند مثل جشنواره «شب‎های شهریور» که توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار می‌شد  و یا جشنواره شعر «فجر»‌ از جمله جشنواره‎های معدودی هستند که خوب برگزار می‎شوند. جشنواره شعر نیاوران هم از جمله همین جشنواره‎هاست.
 
وی کیفیت بالای آثار رسیده در بخش ترانه را یک اتفاق نادر در این جشنواره توصیف کرد و ادامه داد: معمولا و در اکثر جشنواره‌ها در بخش ترانه‌، ضعیف‎ترین آثار به خاطر مشکل رسم‎الخط ترانه و وزن شعر به دبیرخانه جشنواره‌ها ارسال می‌شود اما در سومین دوره جشنواره شعر نیاوران شاهد این اتفاق نبودیم؛ چراکه آثار از جهت کیفی خوب و رضایت بخش بودند.
 
کاکائی همچنین درخصوص معیار‌های ارزشگذاری ترانه در جشنواره شعر نیاوران گفت‌: مهم‎ترین ملاک برای من، چون سلایق داوران با هم متفاوت است، سلامت زبان آثار بود. همچنین شاعر باید چنان با وزن درگیر شود که زبان را در راحت‎ترین و درست‎ترین شکل ممکن مورد استفاده ‌قرار دهد؛ یعنی از درگیری با زبان کوتاه نیامده باشد. دیگر آنکه شاعر باید  غیرت زبان داشته باشد‌. شاعری که غیرت زبانی نداشته باشد به هر شکلی حتی با حذف بخش اصلی از جمله و کلمه، مصرع را سر هم می‎کند.
 
وی افزود: کسانی که به دبیرخانه جشنواره اثر می‎فرستند باید اثرشان ارزش ادبی و متنی داشته باشد. نه ارزش موسیقیایی. برای شرکت در جشنواره‎ای که قرار است به ترانه شاعر نمره دهند باید ترانه عروضی باشد. وزن خوب در آن رعایت شده باشد. باید ترانه‎ دارای مفاهیم شاعرانه‎ قوی باشد؛ چراکه قرار است داور آن را بخواند و قرار نیست از طریق موسیقی ترانه شنیده شود. جشنواره‎ باعث رو آمدن شعر محاوره و در واقع زبان معیار گفتاری می‎شود. از این حیث بد نیست که اتفاقا زبان معیار گفتار ما هم در عرصه فن‎آوری شعر و از نظر ادبیت کلام یک تکانی بخورد بلکه رشد کند و پیشرفته‎تر و بهتر بشود.
 
این شاعر نام آشنای کشور در پایان صحبت‌هایش با یادی از مرحوم افشین یدالهی داور دو دوره گذشته ‌بخش ترانه جشنواره شعر نیاوران اظهار کرد: افشین یدالهی آدمی بود که اگر بخواهیم یک صفت عارفانه هم برایش در نظر بگیریم در مقام صبر بود، با افراد و جریان‎های متفاوت ارتباط برقرار می‌کرد، پرخاشگر نبود، دشمن تراشی نمی‌کرد، آدم ملایمی بود که با آدم‎های متفاوت یعنی از طیف‎ها و منشور رنگ‎های مختلف و فکر و اندیشه ارتباط داشت. او در آفرینش جملات شاعرانه و جملات موسیقیایی جزو سرآمد‎ها بود. کم داریم آدم‎هایی که جملات شاعرانه را روی جملات موسیقیایی بگذارند. او دغدغه‎های مثل عرفان و وطن داشت که تقریبا دغدغه‎های جدی جامعه بود.
 
مراسم پایانی سومین جشنواره شعر نیاوران سه‌شنبه ٢٨ شهریور ماه ساعت ١٧ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران با حضور شعرا و  شاعران برگزیده‌ و نویسندگان نام آشنای کشور برگزار می‌شود‌. حضور در این برنامه برای کلیه علاقه‌مندان به ادبیات آزاد است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها