شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
​ترجمه نمایشنامه‌ای از آلفنسو پلوو

نمایشنامه «نبرد میان روباه و ببر تا سرحد مرگ» اثر آلفنسو پلوو با ترجمه مزدک صدرالعلمایی توسط انتشارات رادمهر منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)،‌ این اثر نمایشنامه‌ای است از آلفنسو پلوو، نمایشنامه‌نویس معاصر اسپانیایی که در سال 2006 برنده جایزه الزارو کرتر شده است. اثر به مقطعی از تاریخ چین مائویستی و طی آن به نقد قدرت می‌پردازد.

در توضیح پشت جلد کتاب آمده است: «آلفنسو پلوو که به درستی همانند شیلر، پوشکین، و برشت، لقب شکسپیر گرفته است، دانش‌آموخته‌ی تئاتر و از نمایشنامه‌نویسان و کارگردانان بنام اسپانیاست. او که بیشترین شهرتش را مدیون آثار سورآلیستیاش می‌باشد با اثر رئالیستی پیش رو تسلطش در این سبک را نیز به رخ کشید و جایزه‌ی ادبی الزارو کررتر را در سال 2006 از آن خود ساخت.
 او با دست‌آویز کردن بخشی از تاریخ چین یادآور خاطرات نسلی می‌شود که در جوانی شعار "زنده باد مائو" را سر دادند و نشان می‌دهد چگونه تمامی بازیگران قدرت در بازی قدرت از قدرت شکست می‌خورند و سرانجام بازنده‌ا‌ند. این اثر توهم‌زدا نقاب از چهره‌ی جویندگان جاه برمی‌دارد و آشکار می‌کند عرصه‌ی سیاست جولانگاه درندگانی است که بویی از انسانیت نبرده‌اند و برای جاه‌طلبی از هیچ امکانی نمی‌گذرند. در خلال صفحات کتاب می‌بینیم که به حکم طبیعت، قوی‌تر همیشه برنده نیست بلکه بقا از آن زیرک‌ترهاست.»

این کتاب اثری پرسش برانگیز است که پس از خواندش خواهیم پرسید: «آیا انقلاب فرزندانش را می‌بلعد؟ آیا قدرت دیوانه‌کننده است و باعث جدا شدن فرد قدرتمند از جامعه م‌یشود؟ آیا در مبارزه برای قدرت، مردم برای مبارزان عنصری بیگانه و بی اهمیت‌اند؟»

نمایشنامه «نبرد میان روباه و ببر تا سرحد مرگ» اثر آلفنسو پلوو با ترجمه مزدک صدرالعلمایی با قیمت 13 هزار و 500 تومان توسط انتشارات رادمهر به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها