شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
دست‌نویس رمان «نادیا» میراث ملی فرانسوی‌ها شد

دست‌نویس رمان «نادیا»نوشته‌ی آندره برتون که از آن به عنوان بهترین اثر جریان ادبی سوررئالیسم یاد می‌شود در فرانسه به میراثی ملی تبدیل شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این دست‌نویس به عنوان سندی ملی به کتابخانه‌ی ملی فرانسه تحویل داده شد تا در آنجا از آن نگهداری شود.
 
به نوشته‌ی اکتوالیته، لوران آنژل رئیس کتابخانه ملی فرانسه از این دست‌نویس به عنوان «اثر اسطوره‌ای» یاد کرده که پس از 90 سال به گنجینه‌ی کتابخانه‌ی ملی فرانسه پیوسته است.
 
دست‌نویس رمان «نادیا» ۳۴ صفحه است که در پشت برخی از این صفحات طرح‌هایی نیز کشیده شده که بخشی از متن رمان به شمار می‌روند.
 
در کتابخانه‌ی ملی فرانسه که در شهر پاریس قرار دارد آثار دیگری نیز از برتون و دیگر نویسندگان مکتب ادبی سوررئالیسم نگهداری می‌شود.
 
از کسانی چون لویی آراگون، پل الوار، روبر دسنوس، ماکس ارنست، آنتونن آرتو و سالوادور دالی به عنوان اعضای سرشناس جریان ادبی سوررئالیسم در فرانسه یاد می‌شود که آثار متعددی از خود به جا گذاشتند.
 
با این حال آندره برتون را به عنوان پدر مکتب ادبی سوررئالیسم می‌شناسند که نقش تأثیرگذاری در نفوذ و اشاعه‌ی آن داشت. مهمترین اثر ادبی این مکتب ادبی رمان «نادیا» است.
 
رمان «نادیا» سال ۱۹۲۸ در فرانسه منتشر شد و پس از آن چندین بار تجدیدچاپ شد. در ایران نیز چند بار با ترجمه‌های مختلف منتشر شده است.
 
برتون این رمان را سال 1927 نوشته است و دست‌نویسی که به کتابخانه‌ی ملی داده شده مربوط به آن سال است.
 
دست‌نویس «نادیا» برای مدتی کوتاه تا سال 2015 در کتابخانه‌ی شخصی پی‌یر برژه نگهداری می‌شد که از سیاستمداران و مجموعه‌داران فرانسوی به شمار می‌آید.
 
پی‌یر برژه نیز آن دست‌نویس را از ناشر سوئیسی برتون گرفته بود که برای چند دهه از آن نگهداری کرده بود.
 
کتابخانه‌ی شخصی پی‌یر برژه در این سال حراج شد و مسئولان کتابخانه‌ی ملی فرانسه توانستند دست‌نویس رمان «نادیا» را به قیمت 2 میلیون یورو از حراجی‌ها بخرند.
 
گفته می‌شود اکنون حدود یک میلیون یورو به قیمت این دست‌نویس افزوده شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها