سه‌شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۷
مرحله نخست داوری پایتخت کتاب ایران آغاز شد

با برگزاری نخستین جلسۀ داوری پایتخت کتاب ایران، داوری مرحله مقدماتی سومین دورۀ جشنواره پایتخت کتاب ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نخستین جلسه با حضور هیات داوران  در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتاب‌خوانی، علی‌اصغر سیدآبادی گفت: «در روزهای گذشته، پروندۀ بیش‌تر شهرهای شرکت‌کننده در سومین دورۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران به دبیرخانۀ مرکزی این جشنواره رسیده است که دیروز مرحلۀ نخست داوری دربارۀ آنها به انجام رسید.»
 
وی افزود: «داوران با توجه به معیارهای کمّی، معیارهای کیفی و پیشینۀ اجرای طرح‌های دوره‌های پیشین، که در فرم‌‌های ارزیابی داوران ذکر شده است، پرونده‌های شهرهای شرکت‌کننده را بررسی کردند.»
 
دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: «پس از انتخاب شهرهایی که شرایط لازم را برای رفتن به مرحلۀ بالاتر کسب کرده‌اند، داوری نهایی انجام خواهد شد که طی آن، شهر برگزیده از میان نامزدهای پایتخت کتاب ایران انتخاب خواهد شد. براساس کیفیت برنامه‌های شهرها، داوران به این نتیجه می‌رسند که چند شهر را به‌عنوان نامزدهای اولیه معرفی کنند.»
 
وی افزود: «امسال اتفاق دیگری هم می‌افتد و آن، انتخاب شهر دوستدار کتاب در استان‌ها در مرحلۀ اولیۀ داوری است. این به آن معنا نسیت که از هر استان یک شهر انتخاب شود. بلکه به این معناست که شهرهایی انتخاب می‌شوند که حداقلی از امتیازات را کسب کنند. فکر می‌کنم حداکثر از 10 استان شهر دوستدار کتاب داشته باشیم.»
 
وی در پاسخ به این سؤال که شهرهای دوستدار کتاب سومین دورۀ جشنواره انتخاب پایتخت کتاب، در سال آینده چه امتیازی نسبت به دیگر شهرها خواهند داشت، گفت: «این عنوان هم مانند عنوان پایتخت کتاب ایران، بیشتر یک عنوان نمادین است. اما طبیعی است که این شهرها، در طرح‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اولویت‌هایی روبه‌رو خواهند شد. به‌عنوان نمونه، در نیشابور که سال گذشته به‌عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شد، امسال با هماهنگی مرکز استان، نمایشگاه کتاب برگزار شد. درحالی‌که این نمایشگاه همیشه در شهر مشهد برگزار می‌شد.»
 
داوری نهایی سومین دورۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران، به‌زودی برگزار خواهد شد. این جشنواره اسفند ماه سال جاری، سومین پایتخت کتاب ایران را معرفی خواهد کرد.
 
در دوره‌های پیشین، شهرهای اهواز و نیشابور به‌عنوان پایتخت کتاب انتخاب شده بودند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها