دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۱
مومنی‌شریف: تاریخ دفاع مقدس بدون خاطرات همسران شهدا ناقص بود

محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری گفت: اگر خاطرات همسران شهدا نوشته نمی‌شد، حتما ادبیات، خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ناقص بود. همان طور كه گفته می‌شود همسران شهدا، نیمه پنهان شهدا هستند

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، آیین رونمایی از کتاب «گلستان یازدهم» نوشته بهناز ضرابی زاده امروز، چهارم بهمن‌ماه 1395 با حضور این نویسنده، محسن مومنیشریف، رئیس حوزه هنری، حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، زهرا پناهی‌‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات مقاومت و پایداری حوزه هنری در محل این نهاد فرهنگی برگزار شد.
 
اگر خاطرات دفاع مقدس نوشته نمی‌شد!
محسن مومنی‌شریف، رئیس حوزه هنری در مراسم رونمایی از كتاب «گلستان یازدهم» خاطرات همسر شهید علی چیت‌سازیان، با بیان اینكه آخرین رونمایی كه در كنار اهالی همدان بودیم، رونمایی از كتاب «وقتی مهتاب گم شد» بود، اظهار كرد: در آن مراسم سردار شهید همدانی نیز حضور داشتند و ما به او به چشم كسی كه در آستانه شهادت است نگاه می‌كردیم. همه مجلس می‌دانستند كه احتمال دارد دیگر ایشان را نبینیم.
 
وی ادامه داد: اگر خاطرات همسران شهدا نوشته نمی‌شد، حتما ادبیات، خاطرات و تاریخ دفاع مقدس ناقص بود. همان طور كه گفته می‌شود همسران شهدا، نیمه پنهان شهدا هستند؛ خوشحالیم كه خداوند به همكارانمان توفیق داد و به این مهم پرداختند.
 
مومنی‌شریف خاطرنشان كرد: اگر می‌خواستیم انسانی را كه انقلاب اسلامی معرفی كرده و كسانی كه مجاهد، اهل بصیرت، جهادگر و ایثارگر بودند ترسیم كنیم، با خاطرات جبهه بخشی از چهره آن‌ها ترسیم می‌شد و این چهره ناقص بود و چهره نورانی این شخصیت‌ها با گفته‌های همسرانشان كامل‌تر شده است.
 
رئیس حوزه هنری با تاكید بر اینكه در ماجرای شهادت آتش‌نشانان در حادثه ساختمان پلاسكو نیز این سیمای نورانی را دیدیم، عنوان كرد: در حوزه علم، مدیریت و ... هم همین گونه است و هر جا كه زمینه فراهم شود چهره پر افتخار ایثارگران را می‌بینیم.
 
وی با اشاره به اینكه در مراسم دیگری در همدان مردم كشورمان با شهید چیت‌سازیان و كتاب «گلستان یازدهم» بیشتر آشنا خواهند شد، گفت: باید به ادبیاتی كه در حوزه هنری افتخار داریم مروج و مبدع این سبك هستیم، اشاره كنم. رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار اهالی دفتر ادبیات مقاومت و پایداری و ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری، فرمودند كه شما كشور را از ادبیات وارداتی بی‌نیاز كردید. این ادبیات متاسفانه آن طور كه باید و شاید در مجامع علمی شناخته نشد. انتظار داشتیم در راستای فرمایشات ایشان، دانشگاه‌های كشورمان برای شناساندن این ادبیات و اینكه مختصات این ادبیات چه هست، فعالیت بیشتری داشته باشند. البته اطلاع دارم كه دانشجویانی هستند كه پایان‌نامه‌هایشان را به معرفی این نوع از ادبیات اختصاص داده‌اند.
 
مومنی‌شریف همچنین گفت: ادبیات دفاع مقدس برآمده از انقلاب اسلامی است و خاستگاه این ادبیات، بر آمده از فرهنگ ایرانی و اسلامی است. یقین داریم اگر این نوع از ادبیات به وجود نمی‌آمد، كتاب‌های قابل افتخاری همچون «گلستان یازدهم» را نداشتیم. خوشبختانه این نوع از ادبیات مدام در حال تكامل است. در كتاب جدید خانم ضرابی‌زاده رشد این ادبیات را می‌بینیم و این اثر، نسبت به آثار پیشین ایشان، رشد داشته است و با آنكه اثری برگرفته از تخیل نیست، اما به رمان شباهت بسیاری دارد و مخاطب رمانی از دل تاریخ كشورمان را می‌خواند. مخاطب بخش‌هایی از زندگی سراسر افتخار زهرا پناهی روا همسر شهید علی چیت‌سازیان را در این اثر به قدری درخشان می‌بینید كه خود را در این خاطرات شریك می‌داند. این نشان می‌دهد كه این ادبیات در حال كامل شدن است.

شهیدان از دو مانع عشق و ترس عبور كردند
بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده كتاب «گلستان یازدهم»، با بیان اینكه شهیدان توانستند از دو مانع عشق و ترس عبور كنند تا به درجه رفیع شهادت برسند، گفت: همه ما وابستگی‌هایی داریم و انسان‌هایی بزرگ و اخلاقی زندگی می‌كنند كه بتوانند از وابستگی‌هایشان بگذرند. از زمانی كه وارد این حوزه (دفاع مقدس) شدم، به كشف و شهود‌های زیادی رسیدم و هر روز احساس می‌كنم نشانه تازه‌ای در زندگی من رخ می‌دهد.
 
این نویسنده افزود: همیشه اعتقادم بر این است كه نباید قلم‌ها را كنار بگذاریم و از روایت تاریخ دفاع مقدس فاصله بگیریم. نسل جوان و نوجوان، تشنه این هستند كه الگوهای خوبی در زندگی بگیرند و اگر تلاش كنیم این الگوها را معرفی كنیم، می‌توانیم ادعا كنیم كه كشورمان به سمت اخلاق‌مداری رشد می‌كند.
 
نوشتن از جنگ تحمیلی و شهدا بدون خلوص امكان ندارد
حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز در سخنانی با بیان اینكه كتاب «گلستان یازدهم» به زندگی شهید چیت‌سازیان و مقام رفیع جوانی كه اطاعت از امام خود را سرلوحه زندگی خود و خانواده اش قرار می دهد می پردازد، اظهار كرد: شهیدان خداترس و خداباور بودند.
 
وی با اشاره به خاطراتی از دوران دفاع مقدس و حضورش در شهر همدان، گفت: نخستین صحبتم درباره دفاع مقدس را در همان دوران جنگ داشتم و به دوستان عزیز همدانی می‌گفتم كه چهره جدی دفاع از انقلاب همین جنگ تحمیلی است و باید با گوشت و پوست و استخوان خود دفاع كنیم؛ چرا كه دشمن می‌خواهد انسان‌هایی كه آرمان‌های انقلاب را در فكر دارند، نباشند.
 
خاموشی همچنین با اشاره به خاطراتش از كوهپایه‌ها و تپه‌های همدان و مقاومت رزمندگان و شهدای همدانی در آن مكان، گفت: خوب است آقای سرهنگی و همكارانشان، خاطرات این مكان را استخراج كنند.
 
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: قلم راوی خانم ضرابی‌زاده حكایت آینده خوبی دارد و علاقه‌مندم ایشان این كار را با همین همت، نیت و دید خوب و خلوص ادامه دهند. نوشتن از جنگ تحمیلی و شهدا، بدون خلوص امكان ندارد. بدون اینكه خودمان را مانند شهدا و رزمندگان دفاع مقدس تصور كنیم و از آن‌ها بنویسیم امكان ندارد. اینكه با همسر شهیدی مصاحبه كنیم و خودمان را مانند ایشان ندانیم، امكان‌پذیر نیست.
 
به كسانی كه شهیدان را زنده نگه داشته‌اند افتخار می‌كنیم
حمیدرضا حاجی بابایی، نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، نیز در سخنانی با تاكید بر اینكه جایگاه شهدا جایگاه والایی است، عنوان كرد: ما به شهدا افتخار می‌كنیم و این حقیقتی انكارناپذیر است. ما به تمام كسانی كه شهیدان را در جامعه زنده نگه داشته‌اند نیز افتخار می‌كنیم.
 
وی ادامه داد: به ملت بزرگ ایران افتخار می‌كنیم. ملتی كه بعد از 37 سال و بعد از آنكه بسیاری از رزمندگانمان به شهادت رسیدند، امروز، پرطراوت و پرنشاط انقلاب را نگه داشته‌اند و از رهبر معظم انقلاب چنان دفاع كردند كه شهیدان دفاع مقدس از امام (ره) دفاع كردند و جوانانی را پرورش دادند كه امروز از حریم حضرت زینب (س) دفاع می‌كنند. این نشان می‌دهد كه شهید چیت‌سازیان و یارانشان در جبهه مردمی و انقلابی كشورمان حضور دارند.
 
تاریخ شفاهی قسمتی از زندگی را برایم زنده نگه داشته است
زهرا پناهی‌‌روا، همسر شهید علی چیت‌سازیان، نیز با فرازی از سخنان شهید چیت‌سازیان سخنانش را آغاز كرد و افزود: «گلستان یازدهم» یك سال و 8 ماه زندگی مشترك من با این شهید و به نوعی سیر و سلوك شهید چیت‌سازیان را برای نسل جوان روایت می‌كند تا بدانند این شهید بزرگوار در سن 25 سالگی به اوج قله رسید و فاتح زمین و آسمان شد.
 
وی خاطرنشان كرد: تاریخ شفاهی قسمتی از زندگی را برای من زنده نگه داشته است و باقی طول عمر زندگی من، با آن خاطرات زنده است. هر چند زندگی مشتركم با شهید چیت‌سازیان كوتاه بود، اما از این زندگی، عمری درس گرفتم. از علی آقا آموختم چگونه زندگی كنم و مهربانی را آموختم. «گلستان یازدهم» خاطرات زندگی زیبا و معنوی است كه هرگز پایانی ندارد.
 
در پایان این مراسم با حضور همسر و فرزند شهید علی چیت‌سازیان و جمعی از مسئولان و نویسندگان دفاع مقدس، از كتاب «گلستان یازدهم» رونمایی شد.
 
همچنین در این مراسم اعلام شد كه كتاب الكترونیك «گلستان یازدهم» با 50 درصد تخفیف نسبت به نسخه چاپی، در نرم افزار كتابخوان سوره مهر و فضای مجازی، برای دانلود، بارگذاری شده است.
 
كتاب «گلستان یازدهم» نوشته بهناز ضرابی‌زاده دربردارنده خاطرات زهرا پناهی‌‌روا همسر شهید علی چیت‌سازیان است كه از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها