دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۰
نهاد کتاب‌خانه‌های عمومی به  ده روستای برگزیده دوستدار کتاب تسهیلات می‌دهد

عضو شورای برنامه‌ریزی جشنواره‌های ترویج‌ کتاب‌خوانی گفت: نهاد به‌طور جدی به ده روستای برگزیده این جشنواره پرداخته و به ‌صورت جداگانه از اعتباراتش برای یک روستای برگزیده تسهیلاتی در نظر گرفته است و مانند دوره‌های پیشین تسهیلاتی به روستا‌های برگزیده داده خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، اسماعیل جانعلی‌‌پور عضو شورای برنامه‌ریزی جشنواره‌های «انتخاب پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب»، گفت: با توجه به وجود 2000 کتابخانه نهادی و 1700 باب کتابخانۀ مشارکتی، فضای تبلیغی بسیار خوبی در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی است.  حضور مجموعۀ نهاد، برای تبلیغ و ترویج جشنواره‌های ترویج کتابخوانی و جا افتادن آن در سطح کشور  است. ظرفیت همکاران ما در خدمت نقش‌آفرینی در طراحی ایده‌ها در سطح کشور است، در کنار دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتاب‌خوانی و دیگر اعضای شورای برنامه‌ریزی، به فعالیت مشغول هستیم.
 
جانعلی‌پور دربارۀ نقش این نهاد در جشنوارۀ روستاها وعشایر دوستدار کتاب گفت: «700 روستای شاخص در کشور کتابخانۀ روستایی دارند که در اختیار نهاد است. این تعداد کتابخانه به تقویت طرح‌های روستایی در جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب کمک خواهد کرد.»
 
 وی افزود: «قریب ‌دو میلیون نفر عضو در کتابخانه‌های عمومی رفت و آمد می‌کنند که بخش بزرگی از آن‌ها جوانان و صاحبان فکر و ایده هستند و سروکار جدی با کتاب دارند. لذا ظرفیت بزرگ نهاد در دو دورۀ گذشتۀ جشنواره‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، در خدمت برگزاری این جشنواره‌ها بوده است.
مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دربارۀ نقش این نهاد در دوره‌های پیشین این جشنواره‌های ترویجی گفت: از اولین دورۀ این جشنواره تا امروز، که در آستانۀ سومین دورۀ آن هستیم، نهاد از جمله سازمان‌های همکار جدی این برنامه بوده است. نهاد به‌طور جدی به ده روستای برگزیدۀ این جشنواره پرداخته و به‌صورت جداگانه از اعتبارات خود برای یک روستای برگزیده تسهیلاتی در نظر گرفته است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که دو دورۀ پیشین این جشنواره‌ها چه دستاوردهایی داشته است، گفت: «پیش از اینکه زمینۀ اجرای طرح‌ها را فراهم کنیم، بسترسازی برای بروز و رشد ایده‌ها، خودش اتفاق خوبی است. قطعاً باید زمانی را به انتظار بنشینیم که این ایده‌ها به ثمر بنشیند و در سراسر کشور، شاهد اتفاق‌های خوب در زمینۀ کتابخوانی باشیم. جشنواره‌هایی نظیر این جشنواره‌ها، در سراسر کشور ایده‌یابی می‌کنند و احصای این ایده‌ها را بر عهده دارند. خود این مسأله به ترویج فرهنگی کتابخوانی کمک می‌کند.»
 
وی افزود: «الان چندصد ایده از روستاها و شهرها رسیده است. گام نخست تلنگر زدن به جامعه است. که ایده‌ها و راهکارهای ترویج از سطح روستاها و شهرها گردآوری شده است و خود این امر، حرکت بزرگی است. درنهایت این ایده‌ها در یک بانک اطلاعات قرار داده می‌شود که می‌تواند فرصت خیلی خوبی را در زمینۀ ترویج فراهم می‌کند. کما اینکه الان در آغازین سال‌های اجرای این دو جشنواره، فرصت‌های خیلی خوبی برای مروجان کتابخوانی فراهم شده و ایده‌های مختلفی در اختیار آنها قرار داده شده که در سطوح مختلف ملی، استانی، شهرستانی و روستایی و عشایری اجرایی کنند. در خود روستاهایی هم که تا امروز این طرح‌ها در آنها پدید آمده، اتفاقات خوبی افتاده است و شهرها و روستاهای برگزیدۀ شاخصی وجود دارند برای اینکه کارهای ترویج کتابخوانی در آنها اجرا شود.»
وی دربارۀ انتقاداتی که نسبت به فراموش‌شدن اهداف این جشنواره‌ها، پس از پایان هر دورۀ جشنواره وجود دارد، گفت: «در آغازین روزهای دومین دورۀ این دو جشنواره، اتفاقاً به همین آسیب توجه شد. در دورۀ اول چیزی قابل پیش‌بینی نیست. کما اینکه در آن دوره، فقط ایده‌ها می‌آمد. اما در دومین دورۀ جشنواره و در طول سال گذشته تا به امروز، به جد به این موضوع توجه شد. در دومین دورۀ داوری شهرها برای انتخاب پایتخت کتاب ایران، به‌طور جدی به پیگیری شهرها در اجرای طرح‎ها و ایده‌ها توجه شد. ایده‌ها و اتفاقات به دبیرخانه رسید و درنهایت به چند شهر نهایی رسیدیم. در آغاز روند داوری که منتج به انتخاب پایتخت کتاب ایران شد، جمعی از داوران به‌صورت میدانی در شهرها حضور پیدا کردند و اتفاقات را دیدند.»
 
وی افزود: «نکتۀ منتقدان، برای دورۀ نخست این جشنواره، نکتۀ درستی است و انتقاد واردی است، اما انصافاً از دورۀ دوم، به‌جد به این موضوع توجه شد که ایده‌های عملی باشد و عملیاتی شده باشد.  قطعاً در دورۀ سوم هم به این موضوع بسیار توجه جدی‌تری خواهد شد که ایده‌های عملیاتی‌شده مورد داوری قرار بگیرد.»
 
 سومین دورۀ جشنواره انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، اسفند ماه جاری در تهران برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها