دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
اهداء 110 هزار جلد کتاب کودک به کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم

​نادرقدیانی، از اهدای بیش از 110 هزار جلد کتاب کودک و نوجوان به کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم کشور خبر داد و گفت: ارزش این آثار بالغ بر 4 میلیارد و 170 میلیون ریال است.

رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اظهار کرد: حرکت کاروان اهدای بیش از 110 هزار جلد به کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم، صبح امروز (دوشنبه 20دی ماه1395) آغاز شده است.
 
نادر قدیانی دراین باره توضیح داد: انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک در طول سه سال گذشته با اعلام فراخوانی به ناشرن این حوزه نسبت به جمع‌آوری کتاب جهت اهدا به کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم با هدف تجهیز و غنی‌سازی این کتابخانه‌ها اقدام کرده است. بر این اساس در طول دو سال گذشته درمجموع 310 هزار جلد به ارزش بیش از 10 میلیارد ریال به این کتاب‌خانه‌ها ارسال شده است.
 
وی ادامه داد: در سال جاری هم پیرو تفاهم‌نامه‌ای که با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توزیع این آثار در کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم داشتیم بیش از 110 هزار جلد به ارزش 4 میلیارد و 170 میلیون ریال به این مناطق ارسال خواهد شد.
 
 
 
رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک در ادامه سخنانش به دغدغه ناشران نسبت به مسائل فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که نشر کتاب کودک در ایران سهم جزئی در تولید و صنعت نشر کشور دارد اما ناشران این حوزه هرساله نسبت به وقف و اهدای کتاب به این کتابخانه‌ها اقدام می‌کنند که بیشتر از سهم‌شان در حوزه مالیاتی کشور است. باتوجه به این‌که ناشران از معافیت مالیاتی برخوردارند اما شاهدیم که با اهدای کتاب به نوعی نسبت به پرداخت مالیات به صورت غیرمستقیم اقدام می‌کنند.
 
قدیانی خاطرنشان کرد: متاسفانه با این وجود می‌بینیم که سازمان امور مالیاتی کشور به بهانه‌های مختلف دفاتر مالی ناشران را رد کرده و نسبت به گرفتن مالیات اقدام می‌کنند. درصورتی‌که اگر در طول سه سال گذشته روند تولید کتاب کودک را بررسی کنیم، می‌بینیم که همین تعداد کتابی که تا به حال از سوی ناشران کودک اهدا شده بیش از دو برابر سهم مالیاتی آنها است.
 

رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک در ادامه اظهار کرد: بنابراین با توجه کردن نظام مالیاتی کشور به این موضوع که دغدغه اصلی ناشران توسعه فرهنگی است نه اقتصادی و سود مالی و این‌که آنها وظیفه خود می‌دانند که در توسعه فرهنگ کتابخوانی تلاش ‌کنند، انتظار می‌رود که مسئولان کشور در برنامه ششم توسعه که روز گذشته (19 دی‌ماه) در صحن مجلس شورای اسلامی، ماده‌ای از آن به جهت حمایت از بخش‌های مختلف فرهنگی مورد تصویب قرار گرفت، در بودجه سنواتی سالیانه دولت به این ماده جامه عمل بپوشانند و دستگاه‌هایی مانند سازمان امور مالیاتی، شهرداری‌ها، وزارت نیرو و وزارت نفت در تعرفه‌های خود تجدیدنظر جدی نسبت به جامعه فرهنگی و ناشران داشته باشند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها