سه‌شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
برگزاری یازدهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی در تهران

مراسم یازدهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی، شاعر، مترجم و منتقد ادبی در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم یازدهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی، شاعر، مترجم و منتقد ادبی، چهارشنبه اول دی‌ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

محمد ولی‌زاده، نویسنده و روزنامه‌نگار، با اعلام این خبر افزود: 11 سال از درگذشت منوچهر آتشی می‌گذرد و هر ساله مراسمی به یاد او در زادگاهش بوشهر برگزار شده، اما در طی این سال‌ها مراسم یادبودی در شأن و جایگاه آتشی در تهران برگزار نشده است. به همین دلیل با همراهی خانواده و دوستان ایشان تصمیم گرفتیم که مراسم یازدهمین سال درگذشت را در خانه هنرمندان تهران برگزار کنیم، بلکه فتح بابی برای بزرگداشت مستمر و منسجم‌تر ایشان در سال‌های آینده در تهران باشد.

ولی‌زاده درباره جزئیات این مراسم گفت: این مراسم به چند بخش تقسیم شده است. در بخش نخست، آیدین آغداشلو، کامیار عابدی، ضیاء موحد و حافظ موسوی پیرامون آثار زنده‌یاد منوچهر آتشی به ایراد سخن خواهند پرداخت. در بخش دیگر، ساغر شفیعی، محمدرضا عبدالملکیان، هرمز علی‌پور و م. مؤید اشعاری را که برای مرحوم آتشی سروده‌اند، قرائت خواهند کرد. همچنین پیمان سلطانی بر اساس شعری از منوچهر آتشی اثری موسیقایی ساخته است که آن را به همراه گروه خود برای علاقه‌مندان اجرا می‌کند.

این نویسنده و روزنامه‌نگار اظهار کرد: در این مراسم همچنین دو کتاب تازه رونمایی می‌شود؛ «چه شکل‌های گوناگونی دارد عشق» (یادنامه‌ی زنده‌یاد منوچهر آتشی) که به سعی محمدجواد حق‌شناس تهیه و تدوین شده است و بخش‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد. این کتاب از سوی انتشارات داستان‌سرا چاپ و منتشر شده است. کتاب دوم «ارغوانی از بوسه» نام دارد که گزیده‌ای از اشعار منوچهر آتشی را شامل می‌شود و توسط دختر ایشان (شعله آتشی) انتخاب شده است. انتشارات بامداد نو ناشر این کتاب است.

ولی‌زاده درباره موضوع سخنرانی افراد یاد شده گفت: استاد آیدین آغداشلو علی‌رغم این‌که این روزها در منزل دوران نقاهت را می‌گذرانند، قرار است درباره‌ی اشعار و آثار آتشی سخنرانی کنند. «آتشی، شاعر جنوب» عنوان سخنرانی دکتر ضیاء موحد است. کامیار عابدی سخنرانی خود را با محوریت «منوچهر آتشی و مسأله‌ی جغرافیا در شعر» ایراد خواهند کرد. همچنین حافظ موسوی به «سایه‌روشن‌های شعر آتشی» می‌‎پردازند.

پوستر این مراسم نیز اثری از فرزاد ادیبی، طراح و گرافیست است که به همین مناسبت طراحی و اجرا شده است.

مراسم یازدهمین سالگرد درگذشت منوچهر آتشی، روز چهارشنبه اول دی‌ماه از ساعت 17 تا 20 در تالار استاد شهنازِ خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود و ورود به این مراسم برای تمام علاقه‌مندان آزاد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها