پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: کتاب، اکسیر حیات‌بخش جامعه است

سید رضا صالحی‌امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آستانه هفته کتاب، طی یادداشتی که برای ستاد خبری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب ارسال کرد، کتاب را اکسیر حیاتبخش جامعه دانست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ستاد خبری بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در آستانه هفته کتاب طی یادداشتی کتاب را محور خیمه استوار فرهنگ، و اکسیر حیاتبخش جامعه عنوان کرد.

متن یادداشت سیدرضا صالحی امیری به شرح زیر است:
«کتاب محور و عمود خیمه استوار فرهنگ است. کتاب شاخص مهم توسعه است و توسعه پایدار بدون کتاب امکانپذیر نیست. کتاب خواندن بر میزان دانایی و آگاهی جامعه می افزاید و چنین جامعه‌ای با شناخت و آگاهی به حل مشکلات خود می اندیشد و زودتر نتیجه می‌گیرد. گسترش علم ارتباطات و فناوری های روزآمد و تجربه روندهای توسعه کشورها در جهان امروز، موجب شده تا عنصر آگاهی‌بخشی و دانش‌افزایی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یابد. در این میان نقش آفرینی ایران اسلامی در زمینه آگاهی‌افزایی، انتظاری دور از ذهن نیست. بویژه که ایران از دیرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و آثار بسیار گران بها و دانشمندان بزرگی را طی قرون متمادی به عنوان سرمایه فرهنگی به خود دیده است. برای دستیابی به قله‌های تعالی و توسعه، به جای نگاه تک بعدی به الگوهای توسعه و محوریت اقتصاد در برنامه‌ریزی‌ها، باید روح فرهنگ سرشار از فضیلت و معرفت ایرانی- اسلامی را در آن بدمیم و به نقش موثر فرهنگ در پیشبرد برنامه ها و تسریع در رسیدن به اهداف مورد نظر توجه داشته باشیم.

سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های مهم توسعه به شمار می رود، بطوریکه در کشورهای توسعه یافته میزان مطالعه و کتابخوانی از رقم بسیار بالایی برخوردار است. این شاخص در کشور ما با پیشینه و سابقه فرهنگی و تمدنی روشن آن به هیچ وجه در شان این مرز پرگهر نیست. ما ایرانیان که با کتاب آشنایی و انس دیرینه‌ای داشته‌ایم و پیشینیان ما در ایران باستان، از تمدن‌های پیشتازی بودند که برای نوشتن، خط را اختراع کردند؛ همچنین با پذیرش دینی که مهمترین اعجاز پیامبر آن، کتاب قرآن بود و با وجود مفاخر و بزرگان عرصه اندیشه و فرهنگ از دیرباز تاکنون و پیشتازی ما در تولید علم در قرن‌های طلایی اسلام در قالب کتاب، وضعیت امروز مطالعه‌مان تناسب و سنخیتی با این پیشینه ارزشمند ندارد. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که از آن زمان که آدمی نوشتن را آموخت و توانست اندیشه‌هایش را در قالب کتاب به دیگران عرضه کند، کتاب‌های ما، معرف فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی بوده‌ است. ضرورت حیاتی کتابخوانی در وضعیت کنونی ما، از چنان اهمیتی برخوردار است که برای دستیابی به قله‌های توسعه هیچ فرصتی را در این مسیر نباید از دست بدهیم. توسعه فردا در گرو آگاهی، مطالعه و خوانش امروز است.

برگزاری هفته کتاب فرصت مغتنمی برای بهره گرفتن از عطر و بوی دل‌انگیز فضیلت و دانایی است تا اهالی فضل و دانش و علاقه‌مندان عرصه فرهنگ چند روزی در این فضای پر رایحه تنفس کنند. از این رو لازم می‌دانم تا از تمامی دست‌اندرکاران این رویداد فرهنگی عظیم در سراسر کشور که گام بلندی در راستای بهبود وضعیت کتابخوانی برمی‌دارند، صمیمانه قدردانی نمایم و تاکید کنم که رویکرد دولت یازدهم در عرصه فرهنگ بویژه حوزه کتاب تلاش حداکثری برای رونق بخشیدن به این حوزه و کاهش تصدیگری¬های دولت بوده و با سرعت بیشتر ادامه خواهد یافت. چرا که بر این اعتقادیم که گره‌های فروبسته اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با اکسیر فرهنگ و سرانگشتان کتاب باز خواهد شد.»

بیست و چهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۴ آبان ماه تا یکم آذر ۱۳۹۵ در سراسر کشور برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها