شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۶
چراغ «روشنان پژوهش» بار دیگر در بازار نشر روشن شد

«روشنان پژوهش» نشریه تخصصی هنر، ادبیات و صنایع فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بار دیگر و با رویکردی تازه انتشار خود را از سر گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نشریه «روشنان پژوهش» مدتی منتشر نمی‌شد و مدیران کانون در خرداد سال 1394 اعلام کردند این نشریه تخصصی تعطیل نشده و تنها درصدد هستند با تغییر رویکرد، این نشریه را به نظریه‌پرداز دوران کودکی تبدیل کنند.

در همین مسیر چندین نشست و جلسه‌ تخصصی با حضور برخی از صاحب‌نظران حوزه کودک به‌ویژه ادبیات و هنر کودک و نوجوان برگزار شد و اکنون نشریه با مدیریتی جدید، بیست‌ود‌ومین شماره خود را با رویکردی تازه و با هدف توجه بیشتر به اهداف و وظایف درون‌سازمانی و در عین حال افزایش دامنه‌ مخاطبان نشریه منتشر کرده است.

در این شماره از نشریه به موضوعی با عنوان «نسل نو، نسل آپ» به شکل تخصصی در قالب پرونده‌ای درباره کودکان و تکنولوژی‌های ارتباطی پرداخته شده و یادداشت‌ها و دیدگاه‌های متخصصان، نویسندگان، روان‌شناسان و روزنامه‌نگاران در زمینه‌ نقاط مثبت و منفی این ابزارها در حوزه‌های مختلف به چاپ رسیده است.

در شماره 22 از نشریه «روشنان پژوهش» در بخشی با عنوان تجربه گفت‌وگوها و یادداشت‌هایی از انیماتورها در نهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی (انیمیشن) تهران در مورد تاثیر جشنواره در صنعت انیمیشن، جان‌بخشی به رویاها، وضعیت آموزش آکادمیک انیمیشن در ایران و مروری بر کتاب «نگاره‌های خیال» بررسی شخصیت‌پردازی نمایشی و بصری در انیمیشن به چاپ رسیده است.

همچنین در بخش دیدگاه، موضوعی با عنوان «بازی به مثابه خودبودگی و گشودگی محض» منتشر شده که به اظهارنظرها و دیدگاه‌های کارشناسان و نقش بازی و اسباب‌بازی در مهارت‌آموزی و آموزش کودکان و نوجوانان پرداخته شده است.

در این بخش همچنین گفت‌و‌گو‌هایی با ابراهیم حقیقی و کمال پولادی در زمینه سال‌های همکاری‌شان با کانون به مناسبت پنجاه‌سالگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده و در ادامه نیز مبحثی در زمینه این که «چگونه می‌توان اعضای نوجوان پسر مراکز فرهنگی‌هنری کانون را به فعالیت‌های پژوهشی علاقه‌مند کرد» درج شده است. 

بازار جهانی بازی‌های آموزشی، سرمایه‌‌گذاری در سال‌های اولیه کودکی: چشم‌اندازی جهانی، گزارش اقدام و از کودکان تاریخ ادبیات تا تاریخ ادبیات کودکان، برخی دیگر از مطالب این نشریه در بخشی با عنوان «صدای تازه» هستند.

بیست و دومین شماره نشریه تخصصی «روشنان پژوهش» به مدیرمسئولی رضا قمرزاده و شورای سردبیری متشکل از علیرضا کرمانی، مصطفی رحماندوست، محمدرضا کریمی صارمی، امیر خراسانی و حسین شیخ‌الاسلامی در 180 صفحه، ویژه بهار 1395 منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها