یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۶
آغاز فرایند شناسايی برگزيدگان ادبی ‌كشور با هدف ارتقاء زبان فارسی

بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی آحاد اجتماع نخبگانی فرآیند شناسایی برترین‌ها در سه حوزه «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی- ادبی» را از بین دانشگاهیان و برگزیدگان ادبی کشور آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان، بنیاد ملی نخبگان با هدف شناسایی آحاد اجتماع نخبگانی در همه زمینه‌ها یکی از اولویت‌های خود را شناسایی و حمایت از اجتماع نخبگانی ادبی قرار داده است.  

بنیاد ملی نخبگان اجتماع نخبگانی ادبی کشور را در سه حوزه «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی- ادبی» شناسایی کند. حوزه‌های نویسندگی، ویرایش، آموزش‌های زبانی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش‌های زبانی- ادبی در زمره این تخصص‌ها قرار دارد.

پس از تصویب آیین‌نامه «شناسايی و پشتيبانی از برگزيدگان ادبی ‌كشور»، شیوه‌نامه این آیین‌نامه مشتمل بر يک مقدمه، هشت ماده و 12 تبصره به‌منظور ارتقای زبان و ادب فارسی و با هدف شناسايی اجتماعات نخبگانی در زمينه ادبی در چارچوب گفتمان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی، پس از تأييد شورای شناسايی برگزيدگان ادبی به تصويب رئيس بنياد ملّی نخبگان رسيده است.

بر این اساس بنیاد با هدف تسهيلِ مسير فعاليت‌های نخبگانی برگزيدگان ادبی و با همكاری نهادهای ذی‌ربط، تسهيلاتی را به‌منظور زمينه‌سازی برای «رشد مستعدان برتر ادبی» و «اثرگذاری و الگوسازی از سرآمدان ادبی» به دو رده «سرآمدان ادبی» و «مستعدان برتر ادبی» اعطا می‌‌كند.

مستعد برتر ادبی، فردی است که در بازه سنی 15 تا 40 سال قرار دارد و بر اساس معيارهايی مانند «پيشينه برجسته تحصيلی» شامل مواردی از قبیل رتبه‌ برتر در آزمون‌های ورودی دانشگاه، برگزیده‌ شدن در المپیادهای ادبی، استفاده از جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان، «فعاليت‌های ادبی» مانند موفقیت در رویدادهای ادبی معتبر و یا نگارش کتاب شعر و یا کتاب داستان و همچنین انجام فعالیت‌های «پژوهشی و ترويجی در حوزه ادبيات» شناسایی و معرفی می‌شود.

متقاضیان تا 15 مردادماه سال جاری فرصت دارند، اطلاعات خود را به بنیاد ملی نخبگان ارسال کنند. افراد هم می‌توانند به‌شخصه متقاضی این آیین‌نامه باشند و هم از طریق معرفی نهادها و یا سازمان‌های ذی‌ربط وارد این گردونه شوند. پس از طی این مرحله، کارنامه افراد در کارگروه تخصصی و پس از آن در «شورای شناسایی برگزیدگان ادبی» بررسی و پس از ارزیابی فعالیت‌ها،  برگزیدگان از سوی بنیادملی نخبگان معرفی خواهند شد.

برپایی «جایزه قیصر»
بنابراین گزارش«جایزه قیصر» به یادبود مرحوم قیصر امین‌پور، به مستعدان‌ برتر ادبی کشور اعطا خواهد شد و افراد می‌توانند از اعتبارات درنظر گرفته‌شده در ذیل این جایزه مانند «تسهیلات مادی» برای بهره‌مندی از محضر استادان رشته تخصصی ادبی، و نیز كمكک هزينه «اشتراک نشريات ادبی داخلی وخارجی»، «عضويت در مجامع ادبی داخلی و خارجی»، «خريد آثار ادبی»، «شركت در مجامع ادبی داخلی» و ساير موارد مشابه، در نظر گرفتن امتیاز در جداول «جایزه‌های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر» و «تسهیلات دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی» و «تسهیلات فرهنگی و رفاهی» شامل هديه ازدواج، کمک هزینه سفرهای زيارتی، گردش‌گری ملّی و مشابه آن برخوردار شوند.
 
همچنین به‌منظور گرامیداشت شأن سرآمدان ادبی، «جایزه بيهقی» به پاسداشت مقام ابوالفضل بیهقی به آنان اعطا می‌شود. اعطای اعتبار ادبی «به‌منظور ارتقای فعالیت‌های ادب‌پژوهی، انتشار آثار، سفرهای پژوهشی، اشتراک نشريات ادبی داخلی و خارجی، عضويت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، خريد آثار ادبی و موارد مشابه»، ایجاد «امکان پذیرش سالانه سه ادب‌آموز يا سه پژوهشگر پسا دکتری» با استفاده از اعتبارات بنیاد، اعطای «اعتبار مالی» برای شركت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، ارائه تسهیلات فرهنگی­ و رفاهی شامل کمک هزینه سفرهای زيارتی، گرشگری ملی، تسهيلات مسكن، بيمه و مشابه آن، اعطای تسهيلات برای استفاده از امکانات ادبی، فرهنگی و هنری در سطح کشور و تجلیل از طریق شناساندن شخصیت و فعالیت‌های سرآمد ادبی در مجامع عمومی (از طریق انتشار کتاب یادمان، تهیه فیلم، مصاحبه و ...) از‌جمله اعتبارات جایزه بیهقی برای «سرآمدان ادبی» است.
 
«سرآمدان ادبی» که به‌عنوان عضو هیأت‌ علمی در دانشگاه فعال هستند می‌توانند سالانه سه دانشجوی پسادکتری از بین مستعدان‌ برتر ادبی و سرآمدان ادبی که در دانشگاه فعالیت ندارند، سه ادب‌آموز از بین مستعدان‌ برتر ادبی جذب کنند و به‌طور ویژه مورد آموزش‌های لازم قرار دهند. بنیاد ملی نخبگان هزینه‌های این دوره‌ها تأمین می‌کند.
 
شيوه‌نامه «شناسايی و پشتيبانی از برگزيدگان ادبی» که به‌منظور تدوين فرايند شناسايی و چگونگی پشتيبانی از مشمولان آيين‌نامه، تصویب شده تا پايان سال 1396 اجرا و سپس اصلاحات لازم در آن اعمال می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها