دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۳
​«اعزام مجدد» با کوله باری از جوایز بین‌المللی به بازار نشر ایران آمد/ داستان‌های سربازی امریکایی در عراق

کتاب «اعزام مجدد» نوشته فیل کِلِی، برنده جایزه کتاب ملی آمریکا در سال ۲۰۱۴، با ترجمه سمیرا چوپانی منتشر و روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مجموعه داستان «اعزام مجدد» نوشته فیل کِلِی، برنده جایزه کتاب ملی آمریکا در سال 2014 و نامزد نهایی جایزه فرانک اکانر، از سوی انتشارات کتاب کوله‌پشتی روانه بازار شد.

سمیرا چوپانی، مترجم کتاب «اعزام مجدد» در ابتدای این کتاب گفته است: «آنچه را صدام در شکنجه‌گاه‌هایش بر سر مردم کشورش آورد بایستی از زبان سربازانی شنید که بارها و بارها داوطلبانه یا به اجبار به عراق اعزام می‌شدند. صدام حسین که یکی از دیکتاتورترین و خون‌خوارترین جلادان بشر است در سال‌های 1979 تا 2003 به‌عنوان رئیس‌جمهور عراق بر این کشور حکومت می‌کرد و می‌توان گفت که او در تمام رخدادهای خاورمیانه دست داشته است. چنان‌که، در جنگ تحمیلی عراق به جمهوری اسلامی و حمله به کردها و ایرانیان با سلاح‌های شیمیایی صدمات جبران‌ناپذیری را به ایران وارد کرد.»

مجموعه داستان «اعزام مجدد» خوانندگان را به خطوط مقدم جنگ در عراق و افغانستان می‌برد و از آنها می‌خواهد آنچه در آنجا رخ‌داده و بر سربازانی که به وطن بازگشتند گذشته، متصور شوند. این کتاب آمیخته با مضامین خشونت و وحشی‌گری، اعتقاد و ایمان، ترس و گناه، درماندگی و نجات از مرگ است. شخصیت‌های این داستان تلاش می‌کنند دنیایی ورای هرج‌ومرج و آشفتگی ایجاد کنند.

«اعزام مجدد» مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نویسنده‌ آمریکایی فیل کِلِی است. اولین کتاب منتشرشده‌ این نویسنده، موفق به کسب جایزه کتاب ملی 2014 در بخش داستانی و جایزه انجمن منتقدان ملی 2014 جان لئونارد شد.

در ماه ژوئن سال 2015 انجمن کتابداران آمریکا «اعزام مجدد» را برنده جایزه ادبی دابلیو. وای. بوید به خاطر بهترین اثر در بخش داستان‌های نظامی اعلام کرد. همچنین این کتاب برنده جایزه وارویک در سال 2015 شده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «از دو هفته پیش که دوتا از دوستاش کشته شده بودن، دچار مشکلات روحی و حملات عصبی شده بود. به دیوار مشت می‌زد، نمی‌تونست بخوابه، فقط با خوردن سه چهارتا قرص خوابش می‌برد. وقتی هم می‌خوابید کابوس می‌دید، کابوس مرگ دوستانش، مرگ خودش، کابوس‌های خشونت‌بار و ترسناک. اینا همه علایم جنگ‌زدگی بود؛ اضطراب شدید، غم و اندوه، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب و از همه بدتر احساس نومیدی مطلق...»

«اعزام مجدد»، «دستور جز به‌جز»، «گزارش پس از جنگ»، «اجساد»، «عملیات آزادی عراق»، «پول»، «نظام تسلیحات»، «دعا در کوره»، «عملیات روان‌شناختی»، «داستان‌های جنگ»، «مگر اینکه جراحت در قفسه سینه باشد» و «ده کیلومتر به جنوب»، اسامی 11 داستان این کتاب است.

کِلِی در سال‌های 2005 تا 2009 در نیروی تفنگداران دریایی ایالات‌متحده خدمت کرده است. او در سال‌های 2007 تا 2008 به استان الانبار اعزام شده بود. وی در مدت چهار سال با پژوهش‌های دقیق و بسیار ریزبینانه داستان‌های این کتاب را نوشته است و یکی از بهترین آثار را در زمینه داستان‌های نظامی و شرح وقایع جنگ خلق کرده است.

آریامن احمدی، ویراستاری این کتاب را انجام داده‌ است. مجموعه داستان «اعزام مجدد»  با شمارگان هزار نسخه به بهای 18 هزار تومان به‌تازگی از سوی انتشارات کتاب کوله‌پشتی راهی بازار کتاب شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط