چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
مراسم پایانی نخستین جایزه آذریزدی 6 دی‌ماه برگزار می‌شود

فروغ‌الزمان جمالی، دبیر علمی جایزه ادبی آذریزدی گفت: برندگان نهایی نخستین جایزه آذریزدی مشخص شده‌اند و در روز ششم دی‌ماه در یزد تقدیر خواهند شد.

 فروغ‌الزمان جمالی، دبیر علمی جایزه مهدی آذر یزدی به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: ادبیات کهن سرزمین ما بخشی از هویت ملی ماست و باید تلاش کنیم با بازنویسی و بازآفرینی‌های خوب از آثار کهن این هویت ملی را به کودکان و نوجوانانمان منتقل کنیم. مهدی آذریزدی هم ازجمله پیشکسوتان بازنویسی و بازآفرینی ادبیات کهن فارسی برای کودکان و نوجوانان است و جایزه آذریزدی به منظور پاسداشت این نویسنده پیشکسوت پایه گذاری شده است.
 
وی ادامه داد: این جایزه از سوی موسسه فرهنگی هنری ریحانه الرسول (یزد) با نمایندگی میرزامحمدکاظم عینی به عنوان ریاست اجرایی جایزه و حمایت علمی شورای کتاب کودک هرساله به بهترین بازنویسی و بازآفرینی از ادبیات رسمی و ادبیات عامیانه در انواع داستان‌، ادبیات دینی، تاریخی‌، زندگی‌نامه و دیگر تجربیات در این زمینه اهدا می‌شود.
 
این عضو شورای کتاب کودک درباره برندگان نیز گفت: از مجموع 180 اثری که به دبیرخانه جشنواره ارسال شد در مرحله نخست 11 اثر از سوی هیات داوران انتخاب و در مرحله نهایی 6 اثر برگزیده شدند.
 
جمالی بیان کرد: در مرحله نهایی یک اثر بازنویسی و یا بازآفرینی‌شده که هم در بخش متن و هم تصویرگری موفق به کسب امتیاز شده باشد به عنوان رتبه نخست معرفی و جایزه‌ای شامل پلاک جایزه آذریزدی‌، لوح افتخار و مبلغ 20 میلیون ریال جایزه نقدی به نویسنده و 20 میلیون ریال جایزه نقدی به تصویرگر اثر اهدا می‌شود. علاوه بر این دو عنوان از دو نویسنده در بخش متن موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه 20 میلیون ریالی و دو عنوان از دو تصویرگر در بخش تصویرگری موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه 20 میلیون ریالی خواهند شد.
 
«شنیدار و پندار» نوشته فریده خلعتبری، نشر شباویز؛ «آب‌انبار» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی، نشر معین؛ «آرش: حکایت تیر انداختن مرد قصه‌گو» نوشته مرجان فولادوند، نشر افق؛ «اشوزدنگهه» نوشته آرمان آرین، نشر موج؛ «رزانه، دختر گندم» نوشته محمدرضا یوسفی، خانه ادبیات؛ «پنجره‌ای نو به شاهنامه: شاهی در پوست پلنگ، فریدون و پسرانش، کاخی که فرو ریخت» نوشته علی‌اصغر سیدآبادی، نشر پنجره؛ «رستم و اسفندیار» نوشته مرجان فولادوند، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ «رویای گردآفرید» نوشته مینو کریم‌زاده، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ «زال و سیمرغ» نوشته مصطفی رحماندوست، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ «سیاوش» نوشته آتوسا صالحی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «نیم من بوق ابن پشم پانزده» نوشته سیدعلی شجاعی، نشر نیستان آثاری بودند که در بخش متن و پژمان رحیمی، سیدکمال طباطبایی، علیرضا گلدوزیان، علی خدایی، عطیه بزرگ رحمانی، مانلی منوچهری، عطیه بزرگی و علی بوذری در بخش تصویرگری کاندیدای دریافت این جایزه شده‌اند.
 
مراسم نخستین دور جایزه ادبی - هنری مهدی آذر یزدی عصر یکشنبه ششم دی‌ماه در شهر یزد برگزار می‌شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها