چهارشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۸
معرفی ویژگی‌های زبان و ادبیات فارسی در آخرین روز نمایشگاه کتاب استانبول

نشست معرفی ویژگی‌ها و برجستگی‌های زبان و ادبیات فارسی عصر روز گذشته در آخرین روز فعالیت غرفه ایران در نمایشگاه کتاب استانبول برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، این نشست با حضور دکتر علی گوزل ازل، دکتر محمد آتلای، دکتر محمد حسن‌زاده، دکتر توفیق سبحانی، علی اوجبی و تعدادی از دانشجویان مقطع دکترای زبان فارسی دانشگاه استانبول از ساعت 16 تا 18 در محل غرفه ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، پس از معرفی ویژگی‌های ممتاز و برجستگی‌های زبان و ادبیات فارسی از سوی اوجبی، دکتر علی گوزل به تبیین سیر تاریخی و تاثیر متقابل زبان فارسی و ترکی پرداخت.

وی ضمن اشاره به این نکته که برخی از سلاطین عثمانی مکاتبات خود را گاه به زبان فارسی نگاشتند و پادشاهان صفوی به زبان ترکی مکالمه می‌‌کردند بر این مطلب تأکید کرد که در سال 1900 میلادی در دانشگاه دارالفنون استانبول ابتدا دو زبان فارسی و عربی در کنار هم مطرح شدند اما در سال 1938 این دو رشته تفکیک شدند و در اثر تلاش‌های هلموت ریتر آلمانی و احمد آتش مؤسسه خاورشناسی را تأسیس و در سال 1963 زبان‌های عربی و فارسی در قالب دو گروه و دو رشته مستقل در دانشگاه استانبول آغاز به کار کرد.

وی گفت: این دانشگاه در حال حاضر قریب به 500 دانشجو مقطع کارشناسی، 35 دانشجو مقطع کارشناسی ارشد و 13 دانشجوی دکترا دارد.

دکتر محمد حسن‌زاده نیز در این نشست اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین راه‌های تقویت نفوذ زبان فارسی در ترکیه حمایت از ناشران و مترجمانی است که به فرهنگ و ادب ایران زمین ارج می‌نهند. ارسال جدیدترین کتاب‌ها به دانشگاه‌های زبان فارسی و نیز حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویان این رشته می‌تواند راهگشا باشد.

بخش بین‌الملل سی و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب استانبول دیروز به کار خود پایان داد. مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از نشر جمهوری اسلامی ایران در این دوره از نمایشگاه شرکت کرده بود. در روز پایانی نمایشگاه با هدف ترویج زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ غنی ایران نزدیک به 300 عنوان کتاب در حوزه‌های زبان و ادبیات فارسی، ایران‌شناسی و کودک و نوجوان از طرف مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به کتابخانه مرکزی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول اهدا شد.

دیدار با نماینده کشور آلماتی، آذربایجان و پیشنهاد برخی از آثار کلاسیک آذری از جمله رمان‌ها و داستان‌های کهن به فارسی، دیدار با نماینده teda، نشست معرفی و برگردان متون ادب کلاسیک، رونمایی از کتاب آفاق عرفان ابن عربی، رایزنی برای برگردان کتاب‌های کودک و نوجوان به زبان ترکی، معرفی 16 مولوی‌پژوه، نمایش 300 عنوان کتاب‌های فارسی و معرفی ادبیات ایران و معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از جمله فعالیت‌های غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه بوده است.

سی و چهارمین نمایشگاه کتاب استانبول 24 آبان‌ماه به کار خود پایان می‌دهد. بخش بین‌الملل این نمایشگاه روز گذشته (19 آبان‌ماه) به کار خود پایان داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها