یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۷
سیر آفاق و انفس روی ریل کتاب/ آغاز طرح تجهیز قطارها به کتابخانه در هفته کتاب

همزمان با بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران طرح تجهیز قطارهای بین شهری به کتابخانه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی بیست و سومین دوره هفته کتاب، این موضوع در دیدار مجید غلامی جلیسه، دبیر بیست و سومین دوره هفته کتاب با سید حسن موسوی‌نژاد، مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء مورد بررسی قرار گرفت و درباره آن تصمیم گیری شد.

در این دیدار دبیر بیست و سومین دوره هفته کتاب با اشاره به تفاهمنامه منعقد شده میان شرکت رجاء و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بر اساس یکی از دو بند اصلی این تفاهمنامه ما موظف هستیم کتاب‌های مورد نیاز برای کتابخانه‌های قطارها را تامین کنیم که در این موضوع هیچ محدودیتی را درنظر نمی گیریم.

وی با بیان اینکه کتاب ها تا قبل از هفته کتاب به قطارها  خواهد رسید، توجه به نوع کتاب‌های مناسب برای مطالعه در سفر را مورد تاکید قرار داد.

غلامی جلیسه همچنین از آمادگی برای راه اندازی کتابخانه‌های دیجیتال در قطارها هم خبر داد و گفت: راه اندازی کتابخانه دیجیتال در قطار باعث می‌شود ضمن نیاز کمتر به فضای فیزیکی تنوع کتاب ها هم بیشتر مورد توجه باشد و همچنین ماندگاری کتاب ها هم بیشتر خواهد شد.

همچنین در این جلسه مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء با اشاره به آمادگی برای اجرای طرح راه اندازی کتابخانه‌ها در قطارها گفت: این موضوع در جلسه شورای معاونین هم پیگیری خواهد شد و به طور حتم در هفته کتاب آن را اجرایی خواهیم کرد.

سید حسن موسوی نژاد با اشاره به اینکه کتابخانه قطارها را در یکی از واگن های وسط درنظر می‌گیریم که به همه واگن‌ها نزدیک باشد، افزود: البته باید کتاب‌هایی که در کتابخانه ارائه می‌شود از نظر تنوع و جذابیت پاسخگوی مسافران باشد.

وی با بیان اینکه در هر سفر قطاری حدود 400 مسافر جابجا می‌شوند تعداد کتاب‌ها را هم مورد اشاره قرار داد و گفت: باید تعداد کتاب‌ها به نوعی باشد که همزمان حدود 30 تا 40 درصد مسافران امکان استفاده از کتابخانه را داشته باشند.

موسوی نژاد همچنین اظهار کرد: باید راه و روش امانت سپاری کتاب در قطار را هم مورد بررسی قرار داد. البته ما اطلاعات واقعی و حقیقی مسافران قطار را در اختیار داریم و شاید بشود با استفاده از کد ملی مسافر کتاب‌ها را به امانت سپرد و بر این اساس امانت گیرنده بتواند کتاب را به کتابخانه قطار دیگری بازگرداند.

مدیرعامل شرکت حمل و نقل ریلی رجاء با بیان اینکه بسیاری از مسافران قطارها دانشجویان هستند ابراز امیدواری کرد این ظرفیت بتواند به توسعه کتابخوانی در کشور کمک کند.

 طرح تجهیز قطارها به کتابخانه در بیست و سومین دوره هفته کتاب با راه اندازی کتابخانه دو قطار در خط تهران – تبریز و چهار قطار در خط تهران – مشهد آغاز می شود. بر اساس توافق صورت گرفته برای هر کتابخانه تعداد 500 جلد کتاب اختصاص خواهد یافت.

بیست و سومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 24 آبان تا اول آذرماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها