شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۴
کتاب «ایران در بحران: زوال صفویه و سقوط اصفهان» نقد و بررسی می‌شود

نشست نقد و بررسی کتاب «ایران در بحران: زوال صفویه و سقوط اصفهان» با حضور سید هاشم آقاجری، حسن افشار(مترجم)، عطاءالله حسنی، مجتبی خلیفه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی پژوهشکده تاریخ اسلام، «ایران در بحران: زوال صفویه و سقوط اصفهان» کتابی است که به درک ما از تاریخ ایران کمک بسیاری می‌کند؛ دوره‌ای که باعث 2 قرن انحطاط و زوال در ایران شد. پژوهشگران تاریخ ایران معمولاً انحطاط سقوط ایران دوره صفویه را نتیجه طبیعی رکود و زوال سیاسی اجتناب‌ناپذیر و فساد اخلاقی ایران اواخر دورة صفویه می‌دانند. «رودی متی» که تخصص اصلی‌اش تاریخ دوره صفویه است، در این کتاب با نگاه دیگری به این مسأله، این دیدگاه سنتی را به چالش می‌کشد. او در این کتاب نو و سنت‌شکن، منابع قدیمی و سنتی را بازخوانی کرده است و منابع جدیدی را به منظور ارائه‌ تصویری نو از صد سال پایانی دوره صفویه، یعنی قبل از سقوط اصفهان در سال 1722 میلادی معرفی می‌کند.
 
سقوط اصفهان به معنای پایان سلسله‌ صفویه و آغاز دوره‌ای طولانی از آشفتگی و اغتشاش در تاریخ ایران است. این کتاب درباره‌ معمای پیچیده فروپاشی ایران در دورانی است که غالب ایرانیان و عده بسیاری از محققان آن را نه فقط مرحله تکوین سرنوشت‌سازی در تاریخ این کشور بلکه یکی از درخشان‌ترین روزگارانش می‌شناسند.

نشست نقد و بررسی کتاب «ایران در بحران: زوال صفویه و سقوط اصفهان» شنبه 28 شهریورماه از ساعت 17 تا 19 در پژوهشکده تاریخ اسلام واقع در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان شهید عباسپور، خیابان رستگاران، کوچه شهروز شرقی، پلاک9 برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها