شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۷
«طب سوزنی در سلامت باروری خانواده» به بازار کتاب آمد

انتشارات تیمورزاده چاپ دوم کتاب «طب سوزنی در سلامت باروری خانواده و درمان ناباروری (پیشگیری از دردهای زایمانی)» نوشته اورانوس رستمی را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) دومین چاپ کتاب «طب سوزنی در سلامت باروری خانواده و درمان ناباروری (پیشگیری از دردهای زایمانی)» نوشته اورانوس رستمی، کارشناس مامایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، با نظارت دکتر رضا حشمت،‌ متخصص طب سوزنی از فرانسه و نائب‌رئیس کالج بین‌‌المللی طب سوزنی لیون به همت انتشارات تیمور‌زاده با همکاری نشر طبیب منتشر شده است.
 
کتاب در هفت فصل با عنوان‌های «مقدمه»، «نصف‌النهار و نقاط سوزن‌زدن»، «روش‌های انجام کار»، «فیزیولوژی»، «بیماری‌های زنان»، «اختلالات شایع دوران بارداری و زایمان» و «درمان ناباروری» تدوین شده است.
 
نویسنده در نخستین فصل کتاب در تشریح «تاریخچه طب سوزنی» آورده است: «براساس اسناد تاریخی، طب سوزنی قدمتی بیش از پنج‌هزار ساله دارد که از زمان پیدایش،‌ تاکنون روزبه‌روز پیشرفت کرده و موفقیت‌های بسیار چشمگیری داشته است به‌گونه‌‌ای که امروزه این طب،‌ علاوه بر سرزمین زادگاهش (چین) در اغلب ممالک دنیا نیز به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی مؤثر درمان بیماری‌های گوناگون کاربرد دارد. طب سوزنی، هیچ‌گونه تضادی با سایر روش‌های درمانی رایج ندارد، بلکه به‌عنوان درمان اولیه یا کمکی،‌ همراه با سایر درمان‌های موجود ثمربخش است.
 
«دوازده نصف‌النهار‌ (مریدین) اصلی بدن» یکی از موضوعات مهم دومین فصل کتاب است. مریدین ریه، مریدین روده بزرگ، مریدین معده،‌ مریدین طحال،‌ مریدین قلب،‌ مریدین روده کوچک،‌ مریدین مثانه، مریدین پریکارد،‌ مردین سانجیاوو و مریدین کبد، 12 نقطه اصلی بدن در طب سوزنی هستند.
 
نویسنده در سومین فصل کتاب، روش طب سوزنی را تشریح کرده است. براساس محتوای این فصل، پزشک متخصص طب سوزنی باید از همان ویزیت اول با بیمار ارتباط برقرار کند و به بیمار توضیح دهد که باید صبر داشته و آرام باشد و بدین وسیله به پزشک در انجام کار کمک کند. پزشک بیماری را براساس فلسفه چینی و طب کلاسیک تشخیص داده و در نهایت، روش‌ درمانی مناسب را با توجه به شرح حال بیمار انتخاب کند. این سوزن‌ها که به نازکی نخ هستند، معمولا‌ در کلینیک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ جنس‌ برخی از آن‌ها ضد زنگ هستند.
 
در ادامه این فصل درباره روش استفاده از سوزن آمده است: «روش استفاده از سوزن برای هر بیمار کاملا اختصاصی است. در طب سوزنی،‌ کمتر اتفاق می‌افتد که سوزن‌ها به مدت طولانی استفاده شوند و یا از سوزن خمیده استفاده شود. قبل از اقدام به سوزن زدن مصلحت براین است که بیمار relax باشد بیمار را در حالت کاملا راحت برای زمان طولانی قرارداده و به سوزن زدن اقدام می‌کنیم.»
 
«وظیفه طب سوزنی» یکی از موضوعات محوری مطرح شده در چهارمین فصل کتاب است. مؤلف در این قسمت با اشاره به اهمیت تعادل بدن انسان،‌ درباره کاربرد طب سوزنی نوشته که طب سوزنی در این مواقع باید، عدم تعادل را از بین ببرد و با به تعادل رساندن این انرژی‌ها،‌ انرژی بدخیم را از بدن خارج کند. سوزن‌‌ها، آشنایی با نقاط، تکنیک‌های صحیح زدن سوزن و تقویت و تضعیف انرژی‌‌ها و انتظار برای  دریافت نتایج مطلوب از ابزار‌های ضروری در درمان با طب سوزنی است.
 
در پنجمین فصل کتاب که به موضوع بیماری‌‌های زنان اختصاص دارد، درباره نارسایی در تولید شیر (کاهش شیر) اشاره شده است: «کاهش سطح شیر در مادران به وسیله کمبود تغذیه نوزاد شناسایی می‌شود. در این‌گونه موارد، حتی امکان دارد که شیر به اندازه معمول افراد دیگر نیز ترشح نشود. مردمان قدیمی بر این عقیده بودند که شیر از خون و انرژی و یا از رکود انرژی در کبد ساخته می‌شود. به‌طور کلینیکال، این عارضه به دو دلیل می‌آید.
 
در ششمین فصل کتاب نیز درباره درمان برخی اختلالات دوران بارداری مانند تغییر وضعیت غیرطبیعی جنین آمده است که برای درمان شلی عضلات شکم و نشیمن‌گاه (لگن) و درمان مشکلات حین نشستن بر روی صندلی و یا در حالت دراز کشیدن، نقطه 67 را بر روی ژیراه مثانه به‌ وسیله Moxibustion می‌توان از Moxa roll نیز به مدت 15 تا 20 دقیقه و یک یا دو مرتبه در روز استفاده کرد. برای جبران این خطر، این‌ کار باید از ماه هفتم بارداری برای زنان با ریسک و از ماه هشتم برای زنان با ریسک پایین استفاده کرد.
 
نویسنده در آخرین فصل کتاب درباره «درمان ناباروری» به سوزن زدن در دوران قاعدگی اشاره کرده است. براساس این درمان سوزن زدن باید 12 روز قبل از شروع قاعدگی آغاز شود.
 
دومین چاپ کتاب «طب سوزنی در سلامت باروری خانواده و درمان ناباروری (پیشگیری از دردهای زایمانی)» با شمارگان دو هزار نسخه در 91 صفحه، به بهای هفت هزار و 500 تومان از سوی انتشارات تیمورزاده منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها