سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
برگزاری دوره‌های بهاره در شهر کتاب

دوره‌های بهاره موسسه شهر کتاب با عنوان‌های «دوره‌ ویراستاری»، «کارگاه آموزش ترجمه»، «کارگاه رمان جنایی»، «واکاوی ایده‌ی مدرن» برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مرکز فرهنگی شهر کتاب دوره‌ «آموزش ترجمه» را  با تدریس علی‌صلح‌جو  در ۱۵ جلسه برگزار می‌کند. در هر جلسه ابتدا نکته‌ای درباره‌ مسائل نظری ترجمه (زبان‌شناسی ترجمه) توضیح داده می‌شود و سپس یک یا چند قطعه متن به شیوه‌ گروهی و مقایسه‌ای از انگلیسی به فارسی ترجمه و تحلیل می‌‌شود تا ترجمه‌ مطلوب به دست آید. متن‌ها عموماً از حوزه‌ی علوم انسانی و اجتماعی و در سطح دانش‌آموختگان کارشناسی است. شرکت‌کنندگان برای دریافت کارت شرکت در آزمون ورودی که شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود، تا ۱۴ اردیبهشت  فرصت دارند در ساعت اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب مراجعه کنند.

کارگاه رمان جنایی نیز با تدریس علی‌رضا محمودی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار خواهد شد. این کارگاه در دو بخش برگزار می‌شود که در بخش اول با مرور تاریخی و تئوریک ‍ژانر، روش‌های طراحی پیرنگ و نگارش و بازنویسی رمان جنایی در چهار زیر ژانر اصلی معمایی کارآگاهی، کارآگاهی خشن، پلیسی و تریلر جنایی مطرح و به ویژگی‌های اصلی رسیدن به رمان جنایی فارسی متکی بر تعریف بزهکاری و جنایت در جامعه ایرانی پرداخته خواهد شد. در بخش دوم پیرنگ‌های نوشته شده توسط حاضران مطرح، مسیر و روش‌های بازنویسی و تکمیل پیرنگ‌ها مورد بررسی گروهی قرار خواهد گرفت. این کارگاه روزهای چهارشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار خواهد شد. آغاز آن ۲۳ اردیبهشت است.

دوره‌ آموزشی «واکاویِ ایده‌ی مدرن» که از دیگر دوره‌های بهاره موسسه شهر کتاب است خواهد کوشید تا بررسی معنی و نقش «ایده» را از نخستین دقایق اندیشه‌ی مدرن در قرون ۱۶ و ۱۷ آغاز کرده و همراستا با سیر تکوین اندیشه‌ی مدرن، جایگاه آن را تا دوران حاضر ردیابی نماید. در این مسیر، تلاش خواهد شد تا در بررسی سیر تکوین «ایده»، تمام منزلگاه‌های آن در تاریخ فلسفه‌ی مدرن غرب (اعم از عقلگرایی مدرن، تجربه‌گرایی مدرن، ایده‌آلیسم آلمانی، اگزیستانسیالیم و حتی پست‌مدرنیسم) نه منفرداً و به نحوی مستقل و جداگانه، بلکه در یک زنجیره‌ی حتی‌الامکان پیوسته‌ی مفهومی-تاریخی مورد توجه و تأمل قرار گیرند. دوره‌ «واکاویِ ایده‌ی مدرن» با تدریس دکتر محمدمهدی اردبیلی در هفت جلسه، روزهای یکشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ برگزار می‌شود.

دوره‌ «ویراستاری» نیز با تدریس علی صلح‌جو در مرکز فرهنگی شهرکتاب برگزار می‌شود. در این دوره‌ هجده جلسه‌ای، ویرایش صوری و زبانی به صورت نظری و کارگاهی تدریس می‌شود. شرکت در این دوره نیاز به گذراندن آزمون ورودی دارد که در آن توانایی هنرجو در زبان فارسی و انگلیسی (با اولویت زبان فارسی) و معلومات عمومی سنجیده می‌شود. پس از گذراندن این دوره به کسانی که در آزمون پایانی موفق شوند، گواهی‌نامه داده خواهد شد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) نبش کوچه‌ سوم مراجعه کنند و یا با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها