شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۴
بیانیه هیأت داوران پایتخت کتاب ایران / یزد، بوشهر، گنبد کاووس، نیشابور تقدیر شدند / اهواز لوح افتخار گرفت

بر اساس بیانیه هیأت داوران پایتخت کتاب ایران، یزد، بوشهر، گنبد کاووس، نیشابور تقدیر شدند و اهواز به عنوان پایتخت کتاب ایران لوح افتخار گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بیانیه هیات داوران پایتخت کتاب ایران، به این شرح است:
کتاب خواندن، پایه پیشرفت فرهنگی، علمی و یکی از متعالی ترین لذت های بشری است و هر فعالیتی که کتابخوانی را ترویج کند، ارجمند و شایسته تقدیر است. 

طرح انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران که برای نخستین بار در سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» بنیانگذاری شده، از این رو حرکتی ارزشمند است که به راه اندازی و تقویت حرکت های کوچک و بزرگ ترویج کتابخوانی در سراسر کشور می انجامد.

این طرح در شهرهای کوچک همانقدر مورد استفاده قرار گرفته است که در شهرهای بزرگ. در میان شصت و سه شهری که برنامه های خود را برای داوری در این طرح ارائه کرده اند؛ هم، کلانشهرهای کشور دیده می شوند و هم شهرهای کوچک و کم جمعیت.

انتخاب مجموعه برنامه های یک شهر از میان برنامه های متنوع شهرهای مختلف که از نظر امکانات با هم متفاوتند و از نظر سابقه فرهنگی، دشوار است؛ زیرا در میان برنامه های هر شهری ایده ها و طرح های نوآورانه ای دیده می شود که اجرایشان به گسترش کتابخوانی کمک می کند.

هیأت داوران مقدماتی و نهایی طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران با این که ناگزیر به انتخاب از میان شهرها بودند، امیدوارند همه این شهرها برنامه هایی را که ارائه کرده اند و نیز شهرهای دیگر برنامه های شایسته خود را در سال آینده اجرا کنند. بدیهی است اجرای این برنامه ها به عنوان یکی از معیارهای دومین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران مورد توجه قرار خواهد گرفت.

پرونده 63 شهر بر اساس معیارهای روشن از جمله نوآوری، تأثیرگذاری و ضمانت اجرایی، حضور چهره های محبوب و بانفوذ، مشارکت مردمی، نهادهای غیردولتی و دولتی و بهره گیری از ظرفیت های نهادهای صنعتی و اقتصادی توسط هیأت داوران مقدماتی مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت شهرهای اهواز، بوشهر، تبریز، شهرکرد، قم، کاشان، کرمانشاه، گنبد کاووس، نیشابور و یزد به عنوان نامزدهای اولیه پایتخت کتاب ایران تعیین شدند.

سپس هیأت داوران نهایی متشکل از محمدرضا توکل صدیقی، محسن حاجی زین العابدینی، محمدرضا سعیدآبادی، سید رضا صالحی امیری، سید عباس صالحی، علیرضا مختارپور و احمد مسجدجامعی با بررسی روند داوری مقدماتی و پرونده شهرهای نامزد، پنج شهر را به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب، و از میان آنها دو شهر را شایسته تقدیر و یک شهر را به عنوان پایتخت کتاب ایران، انتخاب و به شرح زیر معرفی کردند.

1- به دلیل استفاده از ظرفیت های بومی و رویکرد مشارکت جویانه در تدوین برنامه های ویژه پایتخت کتاب ایران، لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو و لوح تقدیر معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم می شود به مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار محترم به نمایندگی مردم فرهیخته و کتاب دوست شهر شهر یزد نامزد پایتخت کتاب ایران.

2- به دلیل ارائه برنامه های نوآورانه، مشارکت جویانه و مردمی، استفاده از ظرفیت های بومی در تدوین برنامه های ویژه پایتخت کتاب ایران، لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو و لوح تقدیر معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیم می شود به مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار محترم به نمایندگی مردم فرهیخته و کتاب دوست شهر بوشهر  نامزد پایتخت کتاب ایران.

3- به دلیل ارائه برنامه های نوآورانه، کم هزینه و مردمی و استفاده از ظرفیت های محلی در تدوین برنامه های ویژه پایتخت کتاب ایران لوح تقدیر وزرای محترم کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو تقدیم می شود به رئیس محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار محترم به نمایندگی از مردم فرهیخته و کتاب دوست شهر گنبد کاووس نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران.

4- به دلیل برنامه های نوآورانه، مشارکت جویانه و منسجم و استفاده از ظرفیت های صنعتی، فرهنگی و هنری در تدوین برنامه های ویژه پایتخت کتاب ایران، لوح تقدیر وزرای محترم کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو تقدیم می شود به رئیس محترم  فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار محترم به نمایندگی از مردم فرهیخته و کتاب دوست شهر نیشابور نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران.

5-به دلیل ارائه برنامه های نوآورانه، مشارکت جویانه، موثر و منسجم و استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، تشکل های مردمی، صنایع و مراکز ورزشی و فرهنگی لوح افتخار وزرای محترم کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی و لوح تقدیر کمیسیون ملی یونسکو تقدیم می شود به مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار محترم به نمایندگی از مردم فرهیخته و کتاب دوست شهر اهواز پایتخت کتاب ایران.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها