سه‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۵
نظارت پس از نشر در نرم افزارهای کاربردی توسط ناشران دیجیتال

در جلسه ای که با حضور رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال و برخی از ناشرین دیجیتال برگزار شد، نظارت بر محتوای نرم افزارهای کاربردی خارجی با مشارکت ناشران دیجیتال صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، دکتر سیدمرتضی موسویان با اشاره به سرعت تغییر و تنوع سیستم عامل ها نسبت به سال های گذشته افزود: هم اکنون تغییر پارادایم ها و سرعت تغییر، این ضرورت را تحمیل می کند که با سرعت هرچه تمام تر تعامل با ناشران دیجیتال را بیش از گذشته انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه دنیای نشر دیجیتال تنها با انتقال هایی که توسط ناشران صورت می گیرد معنا پیدا می کند افزود: هم اکنون تولید کارهای فاخر به نازل ترین سطح  رسیده و هم اکنون ثبت کارهای فاخر نسبت به گذشته به دلیل مواردی همچون نبود اعتبار جهت حمایت از تولید، بحث بودجه و نقدینگی بسیار کاهش یافته است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به اینکه در حال حاضر بررسی و صدور مجوز انتشار بر عهده موسسات دیجیتال طبق قوانین و ضوابط مرکز رسانه های دیجیتال صورت می گیرد، افزود: هم اکنون این مرکز با به کار گیری از بهترین مشاورین و متخصین توانسته برنامه ای را در پیش گیرد که بر اساس آن بررسی و نظارت بر نرم افزارهای کاربردی به عهده موسسات  فرهنگی دیجیتال باشد.

وی با اشاره به اینکه در طرح «نظارت پس از نشر» نرم افزارهای کاربردی، نظارت بر محتوا به صورت کامل بر عهده ناشرین دیجیتال است، افزود: این امر تصمیمی هوشمندانه است که هم اکنون در تمامی دنیا  درحال انجام است.

موسویان  با اشاره به اینکه اجرای ممیزی توسط ناشران دیجیتال ، این فعالیت ها را به رقابتی سالم تبدیل می کند؛ افزود: بر همین اساس تعهدات لازم  از موسسات صورت می گیرد تا این کار به درستی انجام شود چرا که زمان حضور در بازار برای نرم افزارهای کاربردی موسسات بسیار ضروری است.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال یکی از وظایف مرکز را بازارسنجی  مناسب دانست و افزود: این مرکز با بازار سنجی درست و اشراف کامل به آن می تواند در صورت عدم نیاز، از ورود موسسات جدید به این عرصه جلوگیری کند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مداوم با ناشران دیجیتال افزود: بر اساس سیاست مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال  پیشنهاد می شود تا هر چند ماه یک بار جلساتی با محوریت گزارش عملکرد و تعاملی نزدیک با ناشران دیجیتال برگزار شود  تا با کمک همدیگر به شناخت دقیقی از بازار دست پیدا کنیم.

در ادامه این جلسه خداوردی لو سرپرست گروه نشر دیجیتال مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با اشاره به اینکه برای اجرای نظارت پس از نشر در نرم افزارهای کاربردی منع قانونی برای انجام این کار وجود ندارد، افزود:  هم اکنون حوزه نظارت بر محتوا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اجرای آن را مرکز رسانه های دیجیتال برعهده دارد.

وی افزود: در شیوه جدید نظارت بر نرم افزارهای کاربردی یک نماینده به عنوان مدیر محتوایی جهت گذراندن دوره آموزشی ودریافت گواهی نامه های لازم و خود نظارتی توسط موسسات معرفی می شود و در جلسات آموزشی این مرکز حضور می یابد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح منجر به کاهش هزینه ها می شود، افزود: با توجه به اینکه تولیدکنندگان در تولید محصولات خود اشراف کامل دارند ، از این رو با دانستن ضوابط کامل مرکز می توانند در مرحله ابتدایی تمامی موارد را در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه امیدواریم با مشارکت ناشران دیجیتال تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم، افزود: فرصت ها شامل حضور موثر و به موقع محصولات در بازار است چرا که با به کارگیری شیوه نظارت پس از انتشار می توان از فعالیت موسسات زیر زمینی که برخی از محصولات را اینترنتی روانه بازار می کنند، جلوگیری کرد.

در پایان نقطه نظرات و پیشنهادات ناشرین دیجیتال جهت هرچه بهتر برگزار شدن این طرح مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها