چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۱
تخفیف مالیاتی روی کتاب‌های الکترونیکی در ایتالیا از 22 درصد به 4 درصد

دولت ایتالیا با کاهش مالیات کتاب‌های الکترونیکی از 22 به 4 درصد، راه را برای توسعه نشر الکترونیکی هموار کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) دولت ایتالیا در برنامه‌ای گسترده برای رونق هر چه بیشتر کتاب و کتاب‌خوانی بنام «مقصد،ایتالیا» از سال گذشته برای کتاب‌های چاپی تخفیف مالیاتی در نظر گرفته و آن را پس از تصویب به اجرا گذاشت.

این هفته نیز اصلاحیه‌ای در مجلس این کشور به تصویب رساند و کتاب‌های الکترونیکی را نیز مانند کتاب‌های چاپی وارد چرخه تخفیف مالیاتی قرارداد.

بر اساس این قانون هر کتابی که دارای ISBN بوده و در ایتالیا منتشر شود، از این تخفیف مالیاتی برخوردار شده و به جای 22 درصد مالیات می‌تواند فقط 4 درصد مالیات پرداخت کند. «داریو فرانسیسچینی» وزیر فرهنگ ایتالیا این تصمیم را انتخابی درست و شجاعانه توصیف کرد که باعث رونق صنعت نشر می‌شود.

بر اساس آمار 43 درصد از ایتالیایی‌ها در سال یک کتاب می‌خوانند و ناشران 21 هزار عنوان کتاب به صورت الکترونیکی منتشر کرده‌اند که این رقم معادل 10 درصد از کل کتاب‌های چاپ‌شده در این کشور را در برمی‌گیرد.

بازار کتاب‌های الکترونیکی در ایتالیا 52.2 میلیون خواننده بالقوه دارد و ارزش این بازار مطابق آمار 2013 حدود 23.8 میلیون دلار شد. گفتنی است ارزش بازار اروپا در بخش کتاب‌های الکترونیکی حدود 3.2 میلیارد دلار است.

اغلب کتاب‌خوان‌های ایتالیایی علاقه‌مند به فرمت دیجیتال بین 18 الی 40 سال سن دارند. ارزش بازار کتاب در ایتالیا در مجموع چه سنتی و چه دیجیتال 3 میلیارد یورو است و این کشور سالانه 63800 عنوان کتاب جدید منتشر می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها