جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۳۳
مردی از جنس ادبیات معاصر فلسطین با سی دفتر شعر و داستان

نخستین جلد کتاب «سمیح القاسم و شعر معاصر فلسطین» نوشته حسین ابویسانی را انتشارات سروش منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایرن(ایبنا) ادبیات مقاومت فلسطین به منزله بخش مهم و جدانشدنی ادبیات معاصر عربی، در کنار ملت شریف و دیگر سازمان‌های مبارز خود، پا به پا پیش رفت و کوشید آتش روشن انتفاضه ملی را برافروخته نگه دارد.

بی‌شک یکی از دلمشغولی‌های اساسی ادبیات در سرزمین اشغالی، توجه به جنبه‌های مقاومت آن است. در این زمینه، شعر در مقایسه با نثر دارای اهمیت بیشتری بوده و بسیاری از شاعران عرب و غیر عرب را در کشورهای دیگر به خود جذب کرده است.

شاعران بازی گردانان اصلی صحنه شعر و ادب فلسطین هستند و نقش انکار ناپذیری در مبارزات مردم خود بر عهده دارند و گاه در جبهه های نبرد یا به دست جوخه‌های ترور صهیونیست‌ها، جان خویش را بر سر آرمانهایشان از دست می‌دهند.

برخی نیز مانند مرحوم سمیح القاسم، شاعر بزرگ فلسطین با وجود فشار، زندان و تبعیدهای مکرر حاضر نمی‌شدند، از سرزمین خویش خارج شوند. سمیح و هم فکرانش معتقدبودند خاک کشور متعلق به آن‌هاست و باید همان جا هم دفن شوند.

تلاش ها و آرمان‌های بلند سمیح باعث شده است تا در جایگاه دومین شاعر بزرگ فلسطین، پس از محمود درویش شناخته شود. او بیش از سی دفتر شعر، داستان، و نمایشنامه دارد. توانمندی در به کار گرفتن واژگان و معنی پردازی ها و تصویرسازی‌های جدید از آن، تنوع اسلوب های شعری، اجرای گفت‌و‌گوی اندیشه‌ها، گستردگی خیال، استفاده از ساختار نمایشی قصاید، و سهل و ممتنع بودن عبارات، او را در زمره شاعران دست نیافتنی زمان خویش قرار داده است.

کتاب «سمیح القاسم و شعر معاصر فلسطین» در دو بخش به نگارش درآمده است. بخش اول این اثر نگاهی بر شعر معاصر فلسطین دارد و با تقسیم بندی شعر فلسطین به 5 بخش سنت‌گرایی، توافق جریان سنت گرایی و رمانتیسم، ظهور مکتب رمانتیسم، زبان شعر و خصایص ملی- مردمی و نهضت شعری جدید، ابعاد مختلف شعر فلسطینی را مورد واکاوی قرار می‌دهد.

بخش دوم کتاب به جریان زندگی سمیح القاسم این شاعر بزرگ و نقش انکارناپذیر وی در آفاق ادبی این کشور می پردازد و حرکت مقاومتی وی را در زمینه شعر و ادبیات مورد بررسی قرار می دهد. همچنین در این بخش خواننده نمونه‌هایی از اشعار این شاعر بزرگ را می خواند تا بیشتر با تفکر و اعتقادات وی آشنا شود.

چاپ نخست کتاب «سمیح القاسم و شعر معاصر فلسطین» در 396 صفحه و با قیمت 180000 ریال از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شده است.

علاقمندان جهت تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 و یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 تماس حاصل نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط