چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۲
رونمایی از اثر «همایش علمی پژوهشی روز ملی فردوسی»

آیین پایانی بزرگداشت روز ملی فردوسی از 23 اردیبهشت ماه با حضور دکتر علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد آغاز شده است. در این مراسم که تا 26 اردیبهشت ماه برپاست، از اثر مکتوب «همایش علمی پژوهشی روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی» رونمایی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) این مراسم همراه با تجلیل از شخصیت‌های علمی، فرهنگی و هنری با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد در حال برگزاری است.

سید سعید سرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان این که امسال با مجموعه برنامه های پیش بینی شده فرصت خوبی میان روز ملی فردوسی و خیام داریم، اظهار کرد: تلاش کرده‌ایم با همکاری ستاد بزرگداشت مفاخر فرهنگی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی خراسان‌رضوی سه تا چهار روز شهر، رنگ و بوی فردوسی و شاهنامه و آموزه‌های دینی موجود در شاهنامه را بگیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان این‌که در آیین پایانی این برنامه ها از سه شخصیت علمی، فرهنگی و ادبی با اعطای نشان ملی فردوسی تجلیل می شود، افزود: همچنین از اثر مکتوب همایش علمی پژوهشی روز ملی حکیم ابوالقاسم فردوسی در روز مراسم پایانی حکیم ابوالقاسم فردوسی رونمایی می شود.

وی ادامه داد: نقالی خوانی، شعرخوانی، اجرای یک نمایش از قطب الدین صادقی با موضوع شاهنامه از دیگر برنامه های آیین پایانی روز بزرگداشت فردوسی است.

سرابی به رونمایی از آلبوم موسیقی فاخر ایرانی اثر استادان برجسته موسیقی در کشور در این مراسم اشاره کرد و گفت: اجرای عمومی تئاتر «من همه مردگان هستم» به کارگردانی عبدالله برجسته اقتباسی از داستان بهرام چوبینه از داستان‌های شاهنامه است که به مدت 30 روز در تالار تئاتر شهر مشهد اجرا می شود و چهار اجرای موسیقی عمومی با محوریت شاهنامه از دیگر برنامه های روز بزرگداشت فردوسی است.

دبیر انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و هنری خراسان رضوی افزود : با توجه به تصویب شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی برای اعطای نشان فردوسی، از مسوولان ذیربط در وزارتخانه و دیگر ارگان‌ها انتظار داریم که برای  تصویب نهایی و تحقق این مساله کمک کنند.

وی اظهار کرد: باید با ایجاد این دبیرخانه دایمی همه ساله بستر مناسبی برای تجلیل از فردوسی پژوهان و فعالان در عرصه هنرهای مربوط به شاهنامه در سطح ملی و بین المللی فراهم شود.

سرابی بیان کرد: امسال در گرامیداشت مفاخری چون فردوسی، خیام و عطار تمام دستگاه‌ های اجرایی استان در کنار اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری هر چه باشکوه‌ تر این مراسم پرداختند.

وی ضمن تشکر از سازمان‌ها و ادارات همکاری کننده در برگزاری مراسم بزرگداشت روزهای ملی مفاخر استان، اظهار کرد: انجمن آثار و مفاخر خراسان رضوی از ابتدای بهمن‌ ماه سال گذشته فعالیت خود را در قالب ستاد بزرگداشت فردوسی آغاز کرد و با همکاری متفاوتی که سازمان‌هایی همچون استانداری و شهرداری در برنامه نکوداشت این شاعر حماسی خراسانی دارند، این مراسم به شکلی متفاوت و با شکوه برگزار خواهد شد.-

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها