یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۱
قرآن را قرآنی  بشناسیم

کتاب «درسنامه قرآن‌شناسی» به قلم دکتر علی محمدی آشنانی، با استفاده از مطالب و آیات قرآن، این کلام الهی را به مخاطبان می‌شناساند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «درسنامه قرآن‌شناسی» در 16 گفتار با عنوان‌هایی مانند «انواع شناخت قرآن»،«اسامی و عناوین قرآن»،« عناوین و اوصاف تبعی»،«صفات و ویژگی‌های قرآن»،«اهداف نزول و رسالت قرآن»،«فواید، آثار و کارکردهای قرآن»،«وظایف و مسوولیت‌های فردی ما نسبت به قرآن»،«وظایف و مسوولیت‌های اجتماعی و جهانی ما نسبت به قرآن» و «معلمان ومربیان قرآن» راه‌هایی جامع برای شناخت قرآن ارایه داده است. 

با توجه به اهمیت شناخت قرآن باید به این نکته توجه کرد که «آیا قرآن قابل شناخت است؟» بدون شک قرآن نه تنها کتابی است که باید آن را شناخت، بلکه تدبر، تفکر و تعقل درباره آیات الهی قرآن نیز لازم و واجب است و اعراض، فروگذاری، کتمان و ترک شناخت قرآن  و عمل نکردن به آن پیامدهای خطرناکی خواهد داشت. 

 یکی از موضوعاتی که قرآن کریم درباره آن سخن گفته، معرفی قرآن به زبان قرآن است. خداوند متعال برای شناساندن قرآن نکاتی را در این کتاب بزرگ مطرح کرده است. البته بیان این مطالب در قرآن تنها به منظور تبلیغ نیست، بلکه منجر می‌شود تا انسان جایگاه خود را بشناسد و با اشراف به جایگاه خود در هستی، قرآن را نیز بشناسد. 

اثر حاضر با هدف فراگیری «انواع شناخت قرآن»، «شناخت تعداد و انواع اسامی و عناوین قرآن کریم»،«شناخت اسامی و عناوین مستقل»، «شناخت معنای واژگان»، «اسامی و عناوین مستقل»، «شناخت بخشی از اوصاف و ویژگی‌های قرآن»،«شناخت جامعیت قرآن»، «شناخت تحریف‌ناپذیری قرآن» و «شناخت پاره‌ای از اهداف نزول و رسالت قرآن» تدوین شده است و به مخاطب کمک می‌کند تا ابتدا به ضرورت شناخت قرآن پی‌ببرد و سپس قرآن و دلایل نازل شدن آن را به خوبی بشناسد.

در قسمتی از کتاب می‌خوانیم:«اتباع و دنباله‌روی کامل از آموزه‌های قرآن و شکیبایی بر تحقق دستورات الهی آن، یکی از وظایف و مسوولیت‌های ما در برابر قرآن کریم است. خداوند می‌فرماید:"و اتبع ما یوحی الیک واصبر حتی یحکم الله و هو خیرالحاکمین؛ چیزی را که به تو وحی می‌شود پیروی کن و صبر کن تا خدا داوری کند که او بهترین داوران است." برابر این آیه اتباع و پیروی از وحی الهی قرآن کیم نیاز به صبر و شکیبایی دارد.»

کتاب «درسنامه قرآن‌شناسی» به قلم دکتر علی محمدی‌آشنانی با شمارگان دو هزار نسخه، در 208 صفحه و به بهای 60 هزار ریال برای نخستین بار از سوی انتشارات تلاوت وابسته به سازمان دارالقرآن کریم منتشر شده است./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها