شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۰
رونمایی از ۹ جلد کتاب و قرائت پیام وزیر ارشاد در هفتمین جشنواره «قند پارسی»

شاعران و نویسندگان ایران و افغانستان، روزهای سیزدهم و چهاردهم اسفندماه ۹۲ در تهران گرد هم می‌آیند تا در هفتمین جشنواره ادبی «قند پارسی» درباره زبان و ادب فارسی سخن بگویند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران به نقل از خبرگزاری فارس، محمدسرور رجایی، دبیر هفتمین جشنواره «قند پارسی» با اعلام زمان برگزاری این جشنواره گفت: خانه ادبیات افغانستان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، سیزدهم و چهاردهم حوت (اسفند) 1392، میزبان شاعران و نویسندگان افغانستانی و ایرانی از داخل و خارج ایران است. این برنامه، از ساعت 14 بعد از ظهر هر دو روز در تالار سوره حوزه هنری تهران برگزار می‌‌شود.

مدیر خانه ادبیات افغانستان درباره برنامه‌های این دوره از جشنواره قند پارسی افزود: این همایش بزرگ ادبی و فرهنگی که پیشینه‌ای ده‌ساله دارد، همچون دوره‌های گذشته، با خوانش پیام وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان در تهران گشایش می‌یابد. در کنار شعر و داستان‌خوانی شاعران و داستان‌نویسان راه‌یافته به مرحله نهایی داوری، شماری از صاحب‌نظران زبان و ادب فارسی از افغانستان و ایران درباره موضوع‌های گوناگون ادبی و فرهنگی سخنرانی می‌کنند.

رجایی با بیان بخش‌بندی‌های برنامه‌های دو روزه قند پارسی گفت: در بخش افتتاحیه، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران، مدیر خانه ادبیات افغانستان در دفتر کابل و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری سخنرانی می‌کنند. در بخش شعر و داستان‌خوانی نیز راه‌یافتگان به مرحله نهایی و تنی چند از پیش‌گامان ادبیات افغانستان در دو روز شعر و داستان می‌خوانند.

دبیر هفتمین جشنواره قند پارسی درباره دیگر بخش‌های این برنامه دو روزه چنین افزود: بخش چشم‌انداز ادبیات معاصر ایران با شعر و داستان‌خوانی شاعران و نویسندگان ایرانی و سخنرانی ابوتراب خسروی و اسماعیل امینی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد:در بخش یادبود جایگاه تمدنی و فرهنگی شهر باستانی «غزنین»، دکتر محمد سرور مولایی و استاد علی معلم دامغانی سخن می‌گویند و تعدادی از شاعران به مناسبت این موضوع، شعر می‌خوانند. در بخش نکوداشت استاد محمد واصف باختری نیز محمدکاظم کاظمی و محمدحسین جعفریان سخنرانی می‌کنند. بخش اختتامیه نیز با اعلام نام برگزیدگان و شایستگان قدردانی در بخش‌های شعر سنتی و آزاد و داستان همراه است.

رجایی اظهار داشت: رونمایی از 9 عنوان کتاب ادبی یکی دیگر از بخش‌های اصلی این جشنواره است. خانه ادبیات افغانستان سه جلد از این کتاب‌ها را با همکاری انتشارات سوره مهر منتشر می‌کند که عبارتند از: گزیده شعر و گزیده داستان ششمین جشن‌واره قند پارسی، گزیده گفت‌وگوها با واصف باختری.

وی افزود: خانه ادبیات افغانستان، دیگر کتاب‌های یادشده را که شامل گزیده مقاله‌ها درباره واصف باختری و مجموعه‌های شعر سنتی، شعر نیمایی، شعر آزاد و ترجمه‌های واصف باختری و گزیده شعر درباره غزنی می‌شود، با همکاری نشر تاک و نیز به صورت مستقل منتشر می‌کند.

دبیر هفتمین جشنواره قند پارسی درباره برنامه‌های جنبی این همایش بزرگ ادبی و فرهنگی افزود: برپایی سه نمایشگاه کتاب، نقاشی و پوستر و برگزاری دو نشست تخصصی شعر و داستان با حضور صاحب‌نظران ادبی از دیگر برنامه‌های این جشنواره است که با همکاری بخش‌های مختلف دبیرخانه انجام می‌شود.

مدیر خانه ادبیات افغانستان با بیان این نکته که شش ماه تلاش شبانه‌روزی اعضای دبیرخانه قند پارسی به روزهای حساس و پایانی خود رسیده است، اعلام کرد: علاقه‌مندان می‌توانند خبرهای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی و ادبی را از طریق ستاد خبری جشنواره به صورت لحظه‌ به لحظه در سایت رسمی خانه ادبیات افغانستان پی‌گیری کنند.

شایان ذکر است خانه ادبیات افغانستان، هفتمین جشنواره قند پارسی را با همکاری حوزه هنری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن دوستی ایران و افغانستان، موسسه حامی، موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب بنیاد پرنیان و انتشارات عرفان برگزار می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها