پنجشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۱
«شازده‌ دریای خزر» به بازار كتاب رسيد

كتاب «شازده‌ دریای خزر و 22 افسانه دیگر» نوشته سید حسین میرکاظمی توسط بخش كودك انتشارات قدياني(کتاب‌های بنفشه) به بازار آمد.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) اين كتاب مجموعه‌ای از زیباترین افسانه‌های ایرانی است كه در اختیار نوجوانان علاقه‌‌مند قرار گرفته و كاملاً متناسب با گروه سنی نوجوان نوشته شده است.

در مقدمه اين کتاب آمده است: « افسانه‌ها متعلق به دوره‌ای هستند که پیشرفت بشر هنوز مایه دردسر و تنهایی او نشده و در بطن و متن خود معنایی نهفته دارد. درک این معنای نهان است که پند و عبرت می‌دهد تا جایی که در نهایت به سوی حل عادلانه همه اتفاقات می‌رود.

مواجه شدن با شگفتی افسانه‌ها، ره‌آوردش سرگرمی، ارضای حس کنجکاوی و سرخوشی است. وقتی ما مردم از هفت تا هفتاد ساله افسانه‌ها را می خوانیم؛ پر از رویا می‌شویم و خوش و خرم به سرزمین شگفتی‌ها و عجایب می‌رویم. کتاب « شازده‌ي دریای خزر» هم ما را راهی سفر به دنیای قدیم می‌کند .»

البته داستان‌های این کتاب تنها به شاهزاده‌ دریای خزر ختم نمی‌شود و در کنار آن افسانه‌های دیگری همچون «پیرمرد و سه دخترش»، «خواب شازده ابراهیم»، «نوعروس قورباغه‌ای»، « یک دوست برتر از چهل دوست»، «سه تا برادر»، «پروین شاه و آهو»، «افسانه خلیل و جلیل» هم جای گرفته‌ است.

هنگام مطالعه هر یک از داستان‌های این مجموعه، نوجوان با اطلاعاتی در زیرنویس برخی از صفحات آن مواجه مي‌شود؛ زیرنویس‌هایی که میرکاظمی با كمك آن، به نام افرادی که افسانه‌ها را از آنان شنیده، اشاره کرده است. به اين ترتيب وی هم داستان‌ها را با شیوه‌اي صحیح بازنویسی کرده و هم با رعایت اصل امانت‌داری، آنها را در اختیار نوجوانان قرار داده است.

برخی از این افسانه‌ها از زمان‌های بسیار دور سینه به سینه نقل شده‌اند تا به دست ما برسند. بنابراین با انتشار کتاب‌هایی همچون «شازده‌ي دریای خزر و 22 افسانه دیگر» می‌توان به حفظ بخش قابل توجهی از ادبیات ایران پرداخت.

در بخشی از داستان «خواب شازده ابراهیم» می خوانید:« شازده ابراهیم و دیو هفت‌ سر درگیر شدند. هر چه شازده ابراهیم شمشیر زد و هر مهارتی كه به کار برد نتوانست حریف او شود. سیمرغ که شازده را این‌ چنین سست و بی‌رمق و شکست خورده ‌دید، در آسمان چرخی زد و شیرجه وار بر سر دیو فرود آمد. شازده هم با گفتن «یا یزدان پاک» دیوهفت سر را با شمشیر از پای درآورد.»

با توجه به نثر روان و شیوای میرکاظمی، این مجموعه هدیه‌ای خواندنی و زیبا برای نوجوانان و اطلاع آنان از افسانه‌های کهن کشورمان به شمار می‌آید. 

این کتاب 144 صفحه‌اي با شمارگان 1650 نسخه از سوی کتاب‌های بنفشه ( واحد کودکان و نوجوانان انتشارات قدياني) منتشر شده و با بهای 65 هزار ريال در اختیار نوجوانان قرار گرفته است.

خبرنگار: میترا جلیلی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها