چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۰
بیان رحمت الهی به‌جای تاکید بر عذاب خداوند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری گفت: پرهیز از بیان رحمت الهی و زیبایی‌های دین عامل انحراف جوانان و فاصله گرفتن از دین است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی شب گذشته در یکی دیگر از سلسله جلسات هفتگی «درس‌هایی از اصول کافی» که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) برگزار شد، به شرح ویژگی‌های عالمان دینی در بیان حضرت امیرالمؤمنین(ع) پرداخت. 

نویسنده کتاب «منهای فقر» در این نشست اظهار کرد: نسل جدید زبان، اقتضائات و روحیات متفاوتی دارد. یکی از دلایلی که سبب می‌شود بسیاری افراد به ویژه در شرایط جدید اجتماعی از حقایق معنوی و زیبایی‌های دین دور بمانند، آن است که به جای صحبت درباره زیبایی‌های خداوند تنها از جبروت و عذاب او بگوییم، در حالی که در احادیث فراوانی تاکید شده که از زیبایی و نعمت‌های دین باید بسیار سخن گفته شود.

زائری تأکید کرد: ناامیدی از رحمت الهی یکی از بزرگترین گناهان است و خداوند بسیاری از گناهان را می بخشد اما ناامیدی از رحمتش را هرگز نمی‌بخشد. 

وی ادامه داد: یکی از مشکلات اساسی ما در بیان دین، رعایت نکردن همین نکته است که سبب می‌شود جوانان از دین فاصله بگیرند و خدای نکرده به دامن جریان‌های انحرافی بیفتند. وقتی با جوانانی که به سمت آیین‌های کاذب یا جریان‌های انحرافی کشیده شده‌اند صحبت می‌کنیم، می‌گویند آن‌چه از اسلام شنیده‌اند جز سختی و عذاب الهی نبوده است!

زائری با ذکر این مثال که شما می‌توانید یک عمل جراحی را به بیمار «نجات‌بخش» معرفی کنید تا امیدوار باشد یا با توصیف بی‌هوشی و پاره کردن عضو با چاقو و مسایلی از این قبیل او را به وحشت بیندازید و ناامیدش کنید، اظهار داشت: بر همین اساس من به عنوان یک روحانی باید بدانم که چگونه سخن بگویم. اتفاقاً یکی از مشکلات امروز نسل جوان آن است که هرچه درباره دین از زبان برخی از عالمان می‌شنوند، اوصاف عذاب الهی است، در حالی که اگر به مسیر رسالت پیامبر اکرم(ص) بنگرید، می‌بینید که همه دعوت به سوی نور و راه باز و جدید برای نجات است.

وی اظهار کرد: این‌که از زیبایی‌های دین را نگوییم یک جنبه افراطی است و البته تفریط هم این است که دین را به گونه‌ای تعریف کنیم که هیچ چارچوبی نداشته باشد و در نتیجه، انسان را به سوی جهنم سوق دهد.

وی با تأکید بر این‌که عالم باید دو ویژگی بیان خوبی و سختی را در کنار هم داشته باشد، گفت: این دیدگاه جامع همان است که حضرت امام(ره) عرضه کرد و مقام معظم رهبری ارایه داشته‌اند و شهید بهشتی، شهید مطهری، امام موسی صدر و بسیاری دیگر از علما نیز به آن پایبند بودند.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: اگر عالم دینی حقیقت دین را به مردم نشان دهد، مردم به گونه دیگری با دین برخورد می‌کنند. اگر گاهی می‌بینیم بین مردم و دین، مسجد یا روحانیون فاصله ایجاد شده، از آن جهت است که مردم چنین مواردی را از ما ندیده‌اند. من اگر یک بار به کمک همسایه‌ام بروم، به او سر بزنم و حال او را جویا شوم، رفتارش با من تغییر می‌کند.

مدیرعامل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی همچنین اظهار داشت: متأسفانه پس از انقلاب اسلامی بنا به دلایلی فاصله روحانیون با مردم زیاد شد و البته هستند تعدادی از روحانیون در رده‌های پایین‌تر که ارتباط نزدیکی با مردم دارند.

جلسه «درس‌هایی از اصول کافی» هر هفته سه شنبه‌ها بعد از نماز مغرب و عشاء در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی واقع در پایین‌تر از میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان صیرفی‌پور برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها