چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۷
2 نویسنده از هگل و نیچه می‌گویند

درسگفتارهای «متن‌خوانی مقدمه کتاب پدیدارشناسی روح» با تدریس دکتر علی مرادخانی و «نیچه و فلسفه‌ معاصر فرانسوی» با تدریس علی خدادادی یکشنبه (13 بهمن‌ماه) در موسسه فرهنگی هنری روزگار نو آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نظام فلسفی هگل یکی از نظام‌های فلسفی غرب است که می‌تواند در شناخت شئون مختلف غرب به ما کمک کند. 

بیان هگل از این شئون مختلف با زبانی فلسفی، به ویژه در پدیدارشناسی ظاهر است. اگرچه این اثر در زمان حیات هگل چندان مورد التفات نبود اما در قرن بیستم در کنار اصول فلسفه حقوق از آثار دست اول فلسفی او به حساب آمد. بنابراین شرح‌های متعددی از مناظر مختلف تاریخی، اجتماعی، معرفتی و دینی... بر آن نوشته شده است.

هیات فعلی پدیدارشناسی روح از سه قسمت عمده تشکیل شده است، به این شکل که ابتدا پیش‌گفتار، آنگاه درآمد و سپس متن کتاب آمده است. در این میان پیش‌گفتار را می‌توان مانند اثری مستقل خواند، اما ورود به متن پدیدارشناسی جز از دالان درآمد آن ممکن نیست. این درآمد در چاپ‌های کنونی از بند 73 آغاز می‌شود و تا بند 89 ادامه می‌یابد.

در این بندها می‌توان بخش‌هایی از پدیدارشناسی را از جمله سه بخش نخست، بخشی از فصل چهارم، نیمه‌ اول بخش پنجم و همین‌طور فصل هشتم درباره شناخت مطلق را به اجمال دید. در این کلاس‌ها مفردات این بندها در نسبت با اسلاف و گاهی با اخلاف هگل با نظر به متن تفسیر خواهد شد.

درسگفتار «متن‌خوانی مقدمه کتاب پدیدارشناسی روح» با تدریس دکتر علی مرادخانی، یکشنبه (13 بهمن‌ماه) از ساعت 16 تا 18 در موسسه فرهنگی هنری روزگار نو آغاز می‌شود.

همچنین درسگفتار «نیچه و فلسفه‌ معاصر فرانسوی» با تدریس علی خدادادی، یکشنبه (13 بهمن‌ماه) از ساعت ساعت 14 تا 16 در این موسسه آغاز می‌شود.

موسسه فرهنگی هنری روزگار نو در تهران، خیابان حافظ، بالاتر از تقاطع انقلاب، بن بست حیات، شماره 12، طبقه دوم واقع شده است و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می‌توانند با شماره 88807188، سامانه پیامکی به شماره 30007227001224 و همچنین نشانی اینترنتی rouzegareno@gmail.com ارتباط برقرار کنند.

علاقه‌مندان برای ثبت‌نام در این درسگفتارها نیز می‌توانند به نشانی اینترنتی WWW.Roozegareno.net مراجعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها