چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۷
خریداری 404 نسخه خطی از سوی  اداره مخطوطات آستان قدس

404 نسخه خطی نفیس از سوی اداره مخطوطات کتابخانه آستانه قدس رضوی خریداری شده‌اند.-

سیدمحمدرضا فاضل هاشمي، رییس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی، با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: این نسخه‌ها از یک مجموعه‌دار بزرگ خریداری شده است. در میان نسخه‌های خطی این مجموعه آثار نفیسی مانند کتاب ذخیره خوارزمشاهی متعلق به قرن هفتم و شرح کتاب حدیثی قرار دارد. موضوعات نسخه‌های خطی این مجموعه متنوع‌اند که از آن جمله می‌توان به کتاب‌های ادبی، کتاب‌های اصول فقه و طبی اشاره کرد.

وی ادامه داد: سیدعماد ذبیحی یکی از واقفانی است که 9 دست‌نويس كهن، 56 كتاب چاپ سنگی و هفت کتاب چاپي‌ را به كتابخانه آستان قدس رضوی اهدا كرده است.

به گفته وی، ترجمه «جامع‌السعادات» اثر ملامهدی نراقی از جمله دست‌نويس‌های كهن این مجموعه محسوب می‌شود که در سال 1249 قمری توسط محمدحسن بن محمدعلی رضوی کتابت شده است. این کتاب در موضوع اخلاق است و به خط نستعلیق 23 سطری روی 261 برگ کاغذ به کتابت درآمده است.

فاضل‌هاشمی در بخش دیگری از سخنانش از تصحیح 40 نسخه خطی در هفته جاری خبر داد و گفت: به درخواست پژوهشگران برخی نسخه‌های خطی که نفیس نیستند، برای تصحیح به پژوهشگران واگذار می‌شوند.

رییس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی یادآور شد: از ابتدای هفته تاکنون 40 نسخه خطی برای تصییح واگذار شده است.

کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بیش از 85 هزار دست‌نويس كهن و 45 هزار کتاب چاپ سنگی را در اختیار دارد و از نظر تعداد عناوین دست‌نويس‌هاي كهن و حفاظت و نگهداری آن‌ها، رتبه نخست را در میان کتابخانه‌های کشور به خود اختصاص داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط