یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۰
ترجمه‌ای روان از «قوانین فوتبال»

کتاب «قوانین فوتبال» به زودی از سوی انتشارات آونگ با همکاری انتشارات علم و حرکت منتشر خواهد شد./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «قوانین فوتبال» تدوین و تالیف شده از سوی فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) را مهدی آزادان و امیر مبشر به فارسی ترجمه کرده‌اند و فریدون اصفهانیان ویراستاری آن را انجام داده‌است.

در ابتدای کتاب «قوانین فوتبال» دو مقدمه آورده شده است که بخش نخست آن مربوط به فریدون اصفهانیان، رییس کمیته داوران فوتبال و بخش دوم مربوط به مترجمان اثر است.

در بخشی از مقدمه نوشته شده به قلم اصفهانیان، این‌گونه آمده‌است: «کمیته داوران فدراسیون فوتبال در راستای برنامه آموزشی خود و افزایش دانش داوران از هرگونه ترجمه و تالیف کتاب که باعث تحقق این مهم شود استقبال می‌کند... این کتاب، ترجمه آخرین نسخه قوانین فوتبال است که همه ساله توسط فیفا منتشر می‌شود.»

بر اساس مطالب کتاب، «اصول و چارچوپ قوانین هفده‌گانه فوتبال در سال 1938 توسط "سر استانلی راس" که بعدها به ریاست فیفا انتخاب شد، نوشته شده‌است. این قوانین  نخستین بار در ایران در سال 1324 توسط دکتر عباس اکرامی ترجمه شد. تاکنون 19  ترجمه از این اثر در ایران انجام شده‌است.»

همچنین مقدمه مترجمان اثر این‌گونه به ویژگی کتاب پرداخته است: «در ترجمه‌ کتاب سعی شده‌است که از معادل‌های دقیق فارسی برای کلمات متن اصلی استفاده شود. در جهت تحقق این امر از نظریات مدرسان فیفا و استادان مجرب زبان دانشگاه استفاده شده‌است.»

روش تعیین برنده یک مسابقه یا بازی رفت و برگشت، محوطه فنی، داور چهارم و کمک داور ذخیره، کمک داوران اضافی، تفسیر قوانین بازی و رهنمودهایی برای داوران، مقررات برد بین‌المللی فوتبال، داوران بین‌المللی فوتبال در سال 2014، تست آمادگی جسمانی داوران و کمک داوران، مقررات حاکم بر ثبت‌نام داوران بین‌المللی، کمک داوران، داوران بین‌المللی فوتسال و داوران بین‌المللی، داوران فوتسال ساحلی در فهرست فیفا، عنوان فصل‌های مختلف این کتاب را تشکیل می‌دهند.

چاپ نخست کتاب «قوانین فوتبال» با شمارگان یکهزار نسخه، در 152 صفحه و به قیمت یکصد هزار ریال از سوی انتشارات آونگ و با همکاری نشر علم و حرکت به زودی روانه بازار نشر خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط