دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۰
نشست «جغرافیای تاریخی» در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

نشست تخصصی «جغرافیای تاریخی» با سخنرانی استادان حوزه تاریخ و جغرافیا، سه‌شنبه (26 آذرماه) و به‌مناسبت سالروز ثبت جهانی کتاب «المسالک و الممالک» در دانشگاه تهران برپا می‌شود._

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست تخصصی «جغرافیای تاریخی» به‌مناسبت سالروز ثبت جهانی کتاب «المسالک و الممالک» استخری در حافظه جهانی یونسکو و به‌همت انجمن دانشجویی تاریخ دانشگاه تهران، سه‌شنبه(26 آذرماه) در تالار باستانی‌پاریزی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

این نشست در دو بخش اجرا می‌شود، بخش نخست با عنوان «جایگاه راه‌های ارتباطی در جغرافیای تاریخی» با سخنرانی روزبه زرین‌کوب، استاد تاریخ دانشگاه تهران و محمدباقر وثوقی، عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. بخش دوم نیز با سخنرانی محمدتقی رهنمایی، استاد بازنشسته جغرافیای دانشگاه تهران و مدرس گردشگری، همچنین محمدرضا سحاب، مدیر موسسه جغرافیایی سحاب درباره «جغرافیای تاریخی تهران» برگزار می‌شود. 

«المسالک و الممالک» به معنای راه‌ها و ایالت‌ها است که ابواسحاق ابراهیم بن محمد فارسی معروف به استخری از جغرافیدانان ایرانی در سده چهارم هجری قمری آن را در حوزه جغرافیا تدوین کرد. نسخه‌های خطی از کتاب «المسالک و الممالک» در کتابخانه‌های بزرگ جهان موجود است که نسخه خطی کتابخانه ملی وین به متن فارسی منسوب به خواجه نصیرالدین طوسی و نسخه کتابخانه موزه ملی ایران مربوط به ۷۲۶ هجری‌قمری به خط ابن ساوجی شناخته می‌شوند. این کتاب یکم دی‌ماه 1386 از سوی ایران در حافظه جهانی یونسکو به‌ثبت رسید. 

نشست تخصصی «جغرافیای تاریخی» از ساعت 14 تا 17 سه‌شنبه (26 آذرماه) در تالار باستانی‌پاریزی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برپا خواهد شد و ورود برای تمامی علاقه‌مندان آزاد است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها