پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۰
«آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت» مکتوب شد

کتاب «آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت» از محمدحسن صادقی‌مقدم و نادر میرزاده کوهشاهی به همت انتشارات دانشگاه تهران وارد بازار نشر شد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت» اثری است که مباحث ماهوی مربوط به تخلفات و مجازات‌های اداری و شکلی مربوط به آیین رسیدگی به آن‌ها را بررسی کرده است. 

این کتاب در چهار فصل با عناوین «کلیات»، «تخلفات و مجازات‌های اداری»، «چگونگی رسیدگی به تخلفات اداری»و «نظارت بر هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری» تنظیم شده است. در فصل نخست، دادرسی اداری در نظام‌های حقوقی مختلف، تاریخچه رسیدگی به تخلفات اداری و منبع قانونی مرتبط با رسیدگی به تخلفات اداری بیان شده است. فصل دوم به معرفی تخلفات و مجازات‌های اداری اختصاص دارد و در فصل سوم که به زعم نویسندگان این کتاب، مهم‌ترین فصل کتاب است، نحوه رسیدگی به تخلفات اداری بیان شده است. موضوع فصل چهارم، معرفی انواع سازوکارهای نظارتی بر هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری است. 

نگارندگان این کتاب در مقدمه می‌نویسند: «نویسندگان این اثر در کنار مطالعه و تحقیق در زمینه موضوع، دارای تجربه طولانی در این زمینه بوده و از نزدیک و به طور ملموس با ابعاد مختلف موضوع و ابهامات و ایرادهای قانون رسیدگی به تخلفات اداری آشنا هستند و کوشیده‌اند در این کتاب هم دانش نظری و هم تجربیات عملی خود را هم بیابند.»

در بخشی از این کتاب آمده است: «شناخت تخلفات اداری شرط مقدماتی اجتناب از ارتکاب آن‌ها است. بنابراین عموم کارکنان باید تخلفات اداری را بشناسند. واحدهای نظارتی و مدیران هم باید برای پیشگیری از وقوع تخلفات اداری و در صورت وقوع، اعلام آن‌ها به مراجع صلاحیت‌دار، با تخلفات یادشده آشنا باشند. مراجع رسیدگی‌کننده هم برای رسیدگی منصفانه، باید مصادیق تخلفات و مجازات‌های اداری و تشریفات رسیدگی به آن‌ها و حدود صلاحیت خود را بشناسند. بنابراین طیف وسیعی از اشخاص به شناخت مصادیق تخلفات و مجازات‌های اداری، مراجع اداری، مراجع رسیدگی‌کننده و تشریفات رسیدگی به تخلفات اداری نیاز دارند.»

کتاب «آیین رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان دولت» از محمدحسن صادقی‌مقدم و نادر میرزاده کوهشاهی با شمارگان هزار نسخه، به بهای17هزار تومان، در 449 صفحه از سوی انتشارات دانشگاه تهران وارد بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها