سه‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
رسیدگی به وضعیت کتابخانه و مرکز اسناد میراث فرهنگی ضروری است

بازگردانده شدن بخش‌های اداری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تهران باعث بروز نگرانی‌هایی درباره وضعیت اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستانشناسی شده است. «جامعه باستان‌شناسی ایران» در نامه‌ای از ریاست این سازمان و رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی درخواست کرده تا به وضعیت این مرکز اسناد و کتابخانه رسیدگی کنند.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط عمومی جامعه باستانشناسان ایران، «جامعه باستان‌شناسی ایران» بیانیه‌ای را درباره ابهام در وضعیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستانشناسی به شرح زیر صادر کرد: 

«سه سال پیش که در دولت دهم و در زمان ریاست جناب آقای بقایی بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصمیم به انتقال آن به خارج از تهران گرفته شد، استادان، کارشناسان، دوستداران و اهالی میراث فرهنگی علاوه بر غیرکارشناسی دانستن این تصمیم، نگرانی‌های چندی  درباره چگونگی، وضعیت و آینده مرکز اسناد و کتابخانه سازمان میراث فرهنگی و مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشکده باستانشناسی نیز مطرح کردند. متاسفانه مسوولان وقت نه درباره دلایل تصمیم و چگونگی انتقال این سازمان پاسخ قانع کننده‌ای ارایه کردند و نه تلاشی برای رفع نگرانی‌هایی که مطرح شده بود انجام دادند. از آن زمان تاکنون کارشناسان و اهالی میراث فرهنگی به‌ویژه باستان‌شناسان از وضعیت، سلامت و محل نگهداری اسناد و مدارک پرسیده‌اند و نگرانی عمیق خود را با مسوولان در میان گذاشته‌اند. 

سال گذشته با بازگرداندن بخش‌های اداری منتقل شده از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تهران، مسوولان وقت بر نادرستی و غیرکارشناسی بودن آن تصمیم مهر تایید نهادند. اما پس از یک‌سال از بازگشت ادارات و بخش‌های مختلف سازمان به تهران، هنوز از وضعیت مرکز اسناد و مدارک میراث فرهنگی و مرکز اسناد و کتابخانه پژوهشکده باستانشناسی آگاهی درست و روشنی در دست نیست. هم‌زمان با بازگرداندن بخش‌های اداری سازمان به تهران شایعاتی درباره وضعیت و سرنوشت مرکز اسناد و کتابخانه‌ها، نگرانی‌ها را دوچندان کرد و موجب شد که مسوولان وقت درباره بی‌اساس بودن نگرانی‌ها و امن بودن اسناد و مدارک سخن بگویند. در این زمینه، مسوولان وقت دست به انکار زدند و نیز وعده‌های مختلفی در خصوص اقدامات در حال انجام برای بازگرداندن اسناد و مدارک به تهران دادند. متاسفانه هیچ‌کدام از وعده و وعیدهای مسوولان پیشین برای روشن شدن وضعیت مراکز اسناد و کتابخانه‌ها تحقق پیدا نکردند و هم اکنون اخباری درباره واقعیت داشتن آن شایعات در رسانه‌ها منتشر شده است. 

برای تهیه گزارش‌ها و اسناد و مدارک میراث فرهنگی و پژوهشکده باستانشناسی سال‌ها استادان، کارشناسان و متخصصان زحمت کشیده‌اند و میلیاردها ریال بودجه کشور صرف مطالعات و پژوهش‌هایی شده که نتایج آن‌ها بصورت اسناد و مدارک میراث فرهنگی درآمده است. خاطرنشان می‌سازد که بسیاری از گزارش‌ها و اسناد و مدارکی که در مرکز اسناد میراث فرهنگی و پژوهشکده باستانشناسی نگهداری می‌شدند تنها نسخه‌های موجود هستند چرا که بسیاری از این اسناد و مدارک در زمانی تهیه شده‌اند که ابزارها و فناوری الکترونیکی فراگیر نشده بودند و امکان تهیه و تکثیر نسخه‌های متعدد از آن‌ها وجود نداشت. از این‌رو، می‌توان گفت در میان اسناد و مدارک هستند موارد بسیاری که خود همچون میراث فرهنگی با ارزش و یگانه‌اند. 

باتوجه به اهمیت بالای این مساله، «جامعه باستان‌شناسی ایران» امیدوار است و از ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس محترم پژوهشگاه میراث فرهنگی می‌خواهد که در اسرع وقت دستور فرمایند ضمن انجام تحقیقات و بررسی‌های لازم درباره وضعیت و سلامت اسناد و مدارک میراث فرهنگی و باستانشناسی، اقدام عاجل برای نجات این گنجینه ملی صورت پذیرد. «جامعه باستان‌شناسی ایران» بر این باور است که تعلل جایز نیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می‌بایست این موضوع را بررسی کرده و پس از رفع شبهات و ابهامات، به صورت شفاف و عمومی اطلاع‌رسانی نماید.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها