جمعه ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۳
صنعت چاپ نیازمند تجهیزات به روز و وام‌های کم بهره است

نصرالله پژمان‌فر، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: صنعت چاپ برای این که بتواند در یک رقابت قابل دفاع وارد شود و جایگاه خود را بیابد، نیاز به تجهیزات به‌روز و وام‌های کم بهره دارد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره صنعت چاپ، نصرالله پژمان‌فر با اشاره به پتانسیل‌های صنعت چاپ اظهار کرد: صنعت چاپ یکی از مباحث موثر در توسعه فرهنگی و زیرساخت‌های آن است و خوشبختانه ایران یکی از کشورهای با سابقه در حوزه فعالیت‌های چاپی است.

این نماینده مجلس با اشاره به قدمت 200 ساله صنعت چاپ در ایران گفت: بسیاری از کشورهایی که امروزه در حوزه چاپ فعالیت می‌کنند، در این زمینه سابقه‌ای کم (حدود 50 سال) دارند اما ایران با وجود سابقه طولانی، به دلیل نبود حمایت کافی به شرایط بحرانی رسیده که امیدواریم مسوولان به این بحران نگاه جدی داشته باشند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از راه‌های برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به صادرات محصولات غیرنفتی است که یکی از این محصولات می‌تواند صنعت چاپ باشد.

پژمان‌فر ادامه داد: اگر بتوانیم صنعت چاپ را توسعه دهیم با توجه به علاقه‌مندی که در این حوزه وجود دارد و از سوی دیگر قدمت طولانی، علاوه بر تامین نیازهای داخلی می‌توان بازاری برای جذب سفارش‌های چاپی کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای منطقه داشت.

وی همچنین به برگزاری جلسه‌های برای توسعه صادرات صنعت چاپ در مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: این موضوع به صورت جدی با هیات دولت مطرح شده اما هنوز لایحه حمایتی از صنعت چاپ به مجلس ارایه نشده است. امید است صنعت چاپ جایگاه واقعی خود را پیدا و دولت هر چه سریع‌تر لایحه‌ای حمایتی به مجلس ارسال کند تا ما نیز با تصویب آن، گام جدی برای پیشرفت این صنعت برداریم.

حضور استان گلستان با 109 واحد چاپی در مسابقه صنعت چاپ 
 
استان گلستان با 109 واحد چاپی فعال در دوازدهمین دوره مسابقات تخصصی صنعت چاپ حضور خواهد یافت، این 109 واحد چاپی فعال، به تفکیک شامل سه لیتوگرافی، 33 چاپ دیجیتال، 10 چاپ سیلک اسکرین و تامپو، 56 چاپخانه افست و لترپرس، پنج چاپخانه فلکسو و هلیو و دو واحد عملیات تکمیلی است که  462 نفر در این واحدهای چاپی فعالیت می‌کنند.

استان گلستان تاکنون برای حمایت از واحدهای چاپی فعال خود، کارگاه‌های آموزشی و نمایشگاه‌های چاپ و تبلیغات را برگزار کرده است.

فراخوان دوازدهمین دوره مسابقات تخصصی جشنواره ملی صنعت چاپ همزمان با سراسر کشور در استان گلستان نیز توزیع شده است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط