دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۴
انتشارات ایرانشناسی «خزندگان و دوزیستان ایران» را منتشر می‌کند

کتاب «خزندگان و دوزیستان ایران» به‌همت کامران کمالی به‌زودی راهی بازار کتاب می‌شود. این کتاب بر اساس سفرها و پژوهش‌های میدانی نویسنده گردآوری شده و به‌طبقه‌بندی گونه‌های شناخت این موجودات پرداخته است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «خزندگان و دوزیستان ایران» به‌کوشش کامران کمالی به‌زودی راهی بازار کتاب‌های ایرانشناسی می‌شود. این کتاب یک راهنمای میدانی به‌شمار می‌رود که 225 گونه خزنده و 22 گونه دوزیستان ایران را معرفی کرده و راهنمای میدانی برای شناسایی و آشنایی با این موجوات برای همه علاقه‌مندان است.

این کتاب راهنمایی جامع است که براساس به‌روزترین اطلاعات پایه‌ای موجود، سفرها و پژوهش‌های میدانی تحقیق و نوشته شده و به طبقه‌بندی تمامی گونه‌های شناخته‌شده خزنده‌ها و دوزیستان می‌پردازد. نویسنده کتاب دوزیستان و خزنده‌ها را براساس رنگ و خانواده دسته‌بندی کرده و این به‌شیوه‌ای تدوین شده که استفاده‌کننده در هر سطح بتوانند با دانستن رنگ هر خزنده و دوزیست آن را شناسایی کنند.

پراکندگی جهانی، پراکنش در ایران، توصیف ظاهری، اندازه، کلیدهای شناسایی، زادآوری، وضعیت حفاظتی، تغذیه و زمان فعالیت از اطلاعاتی است که در «خزندگان و دوزیستان ایران» برای هر گونه نوشته شده است.

«استیون سی. اندرسون» استاد دانشگاه «پسیفیک» در مقدمه این کتاب نوشته است: «رده‌بندی و شناسایی جانوران همیشه هدف پیش رو است، به‌ویژه در ایران امروز که دانشجویان هرچه بیشتر به تحصیل و مطالعه درباره خزندگان و دوزیستان روی می‌آورند. این نخستین راهنمای فراگیر این جانوران در زبان فارسی است. با علاقه فزاینده به تاریخ طبیعی ایران، این کتاب خدمتی بزرگ به دانشجویان، کارمندان پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده و بازدیدکنندگان است. بسیاری از گونه‌های تمامی طبقه‌های زیستی به‌واسطه تخریب زیستگاهٍ رشد جمعیت، تغییر اقلیم و ... مورد تهدید قرار می‌گیرند. اما دانش، درک و نگرانی را با خود می‌آورد و این کتاب باید محرکی برای رفع چنین مشکلی باشد. این کتاب شالوده کارهای آینده درباره این جانوران را خواهد ریخت.» 

کامران کمالی، نویسنده و پژوهشگر کتاب «خزندگان و دوزیستان ایران» کارشناس‌ارشد مهندسی منابع طبیعی ـ علوم محیط زیست است.
 
کتاب راهنمای میدانی «خزندگان و دوزیستان ایران» در 368 صفحه، شمارگان سه‌هزار نسخه و بهای 42 هزار تومان در قطع پالتویی تمام رنگی از سوی انتشارات ایرانشناسی راهی بازار کتاب خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها