جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۸

انجمن «فرانکفورت یک کتاب می خواند» امسال در چهارمین دوره برگزاری برنامه کتابخوانی در شهر فرانکفورت به سراغ رمانی نوشته زیگفرید کراکاوئر نویسنده، جامعه شناس و منتقد سینمایی قرن 19 و 20 آلمان با عنوان «گینستر» رفته است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، امسال از تاریخ 15 تا 28 آوریل 2013 (26 فروردین تا 8 اردیبهشت 92) بیش از 70 برنامه کتابخوانی، گردش ادبی، بحث و نمایش فیلم و برگزاری نمایشگاه با بیش از 120 مشارکت کننده در بیش از 50 نقطه شهر فرانکفورت برگزار خواهد شد که از جمله می توان به تعداد کثیری از کتابفروشی ها اشاره کرد.

پروفسور فلیکس زملروت عضو شورای فرهنگی شهر فرانکفورت در مورد رمان «گینستر» اظهار داشت: با مطالعه این رمان می توان مسایل بسیاری را در مورد فرانکفورت در 30 ساله نخست قرن 20 دریافت. این پروفسور همچنین دومین رمان کراکاوئر با نام «گئورگ» اشاره کرد و وی را به عنوان یک تئورسین فیلم مورد تحسین قرار داد.

ماراتن کتابخوانی شهر فرانکفورت که همواره بر داستان هایی تمرکز دارد که شهر فرانکفورت در مرکز آن جای داشته باشد، سال 2010 با رمان «خیابان کایزرهوف 12» نوشته والنتین زنگر آغاز شد و طی سه سال گذشته با اجرای این طرح در مجموع 330 برنامه کتابخوانی برگزار شده که 40 هزار نفر در آن شرکت کردند.

رمان «گینستر» که به نام قهرمانش نامیده شده نخستین بار در سال 1928 در انتشارات فیشر برلین منتشر شد. اکنون و به منظور برنامه کتابخوانی سال 2013 شهر فرانکفورت، انتشارات سورکمپ اقدام به انتشار این رمان در تیراژ 15 هزار نسخه کرده است. انتشارات هامبورگ هم با صدای میشاییل روتشوف نسخه کوتاه شده رمان «گینستر» را در چهار سی.دی و در قالب کتاب شنیداری منتشر می کند. همچنین قرار است در ماه مارس رمان دیگری از این نویسنده با نام «گئورگ» در قطع جیبی  سوی از انتشارات سورکمپ به زیر چاپ برود. این رمان نخستین بار در سال 1977 در همین انتشارات به چاپ رسیده بود.

از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این جشن کتابخوانی شهر فرانکفورت می توان به نمایشگاهی با نام «پنجره ای رو به شهر» اشاره کرد که در محل خانه کتاب این شهر برگزار می شود و در سه بخش به زندگی زیگفرید کراکاوئر می پردازد. طراحی این نمایشگاه را ولفگانگ شوپف انجام داده است. شوپف پیش‌تر اقدام به گردآوری نامه نگاری های میان کراکاوئر و آدورنو کرده بود که انتشارات سورکمپ آن را در سال 2008 در قالب کتاب منتشرکرد. زیگفرید کراکاوئر (1889 – 1966) در سال 1921 در حالی که 18 سال داشت با تئودور آدورنو آشنا شد و آن ها روزهای یکشنبه همراه هم به مطالعه متون فلسفی می پرداختند.

طبق اعلام کلاوس شوفلینگ، رییس انجمن «فرانکفورت یک کتاب می خواند» قرار است در سال آینده برنامه مشابهی نیز در شهر برلین برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها