چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۴۹

گونتر گراس نویسنده برنده نوبل آلمان از دوشنبه 11 فوریه (23 بهمن) نشست سال 2013 خود را با مترجمان آثارش آغاز کرد.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان، موضوع نشست امسال که به مدت چهار روز در شهر لوبک برگزار می شود ترجمه اشعار گراس است و طی آن گونتر گراس و 12 مترجم که از جمله آن ها می توان به مترجمان زبان های چینی، لهستانی و دانمارکی اشاره كرد، در زمینه مشکلات پیش روی مترجمان برای برگرداندن اشعار این نویسنده بزرگ آلمانی به دیگر زبان های دنیا به بحث و گفت‌وگو می پردازند.

در این نشست در درجه نخست به اشعار موجود در کتاب «غنیمت شعری» منتشر شده به سال 2004 و «آین تاگزفلیگن» یا «حشره یک روزه» منتشر شده به سال 2012 پرداخته می شود.

کلاودیا گلنه وینکل سخنگوی انتشارات اشتایدل، ناشر آثار گراس در آلمان در این زمینه اظهار داشت: گراس روابط ویژه ای به مترجمان خود دارد. او به آن ها احترام می گذارد و از آثارشان حمایت می کند و با تعداد بسیاری از آن ها صمیمی است و دوستی دراز مدتي با مترجمانش برقرار مي‌كند.

از قرار معلوم این نشست تا پنجشنبه 14 فوریه (26 بهمن) در کارگاه گونتر گراس در شهر لوبک ادامه دارد. آثار این نویسنده تا کنون به بیش از 50 زبان دنیا ترجمه شده اند ولی اشعارش تا کنون تقریبا به 20 زبان برگردان شده اند.

گراس 16 اکتبر 1927 در «دانستیگ» لهستان متولد شد. او در 20 سالگی کار آموزش سنگ تراشی را در دوسلدورف آغاز کرد و بعدها به تحصیل در زمینه مجسمه سازی و گرافیک روی آورد. با این حال نخستین تجلیل از این شخصیت برای یک مجسمه یا اثر گرافیکی نبود بلکه اشعاری که وی سروده بود سبب شد تا در رقابت ادبی رادیو جنوب آلمان مقام سوم را کسب کند.

گراس در سال 1959 با رمان «طبل حلبی» به موفقیت ادبی دست یافت. در سال 1982 وی وارد حزب سوسیال دمکرات شد و زمان زیادی به عنوان متحد سیاسی ویلی برانت به شمار می رفت. علاوه بر این او به میزان فعالیت خود در زمینه ادبیات و هنر افزود و حتی تصویرگری کتاب هایش را خود بر عهده گرفت. در سال 1999 گراس موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. این نویسنده سرشناس سال 1979 با اوته گرونت ازدواج کرد. همسر پیشین او آنا شوارتس سوییسی 24 سال با گراس زندگی کرد. گراس که در خانه خود نزدیک لوبک زندگی می کند، پدر هشت فرزند است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها