سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۲
«حسین(ع) عقل سرخ» به چاپ بیست‌وهفتم رسید

كتاب «حسين(ع)، عقل سرخ» شامل سه گفت‌وگو با حسن رحيم‌پور(ازغدي) درباره روزهاي نهم، دهم و يازدهم محرم است به چاپ بیست‌وهفتم رسید.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی نشر «طرح فردا»،  اين مجموعه با تمركز بر تحليل نهضت کربلا مشتمل بر سه گفت‌وگوي پيوسته است كه با عناوين «با عقل در عاشورا»، «عاشورا پايان تاويل» و «حسين(ع) از مستضعفان مي‌گويد» تدوين و منتشر شده‌اند.
 
اين مجموعه که روایتی تحلیلی از واقعه‌ تاریخ‌ساز عاشوراست به بررسي اين پرسش مي‌پردازد كه «پس از ارتحال پیامبر اکرم(ص) کدام دلایل و عوامل منتج به اين شد كه معادله‌ قوا در عرصه‌ سیاست زیر و رو شده، درک مردم از مشروعیت به کل تغيير يابد و همه امور به گونه‌اي دگرگون شود كه معروف در مسند منكر نشيند و منكر رنگ معروف بگيرد و عدالت و ولایت در جامعه‌ ديني بر سر نیزه رود؟» 

رحيم‌پور ازغدي در بخش ديگري از اين مجموعه به تفسیر خطبه‌ گرانمایه‌ سيدالشهدا(ع) در منا مي‌پردازد و مستند به بازخواني این خطبه، نقش علماي دين و خواص جامعه را در عرصه‌ امر به معروف و نهي از منكر تبيين می‌کند و متذکر می‌شود: «اگر اصل امر به معروف و نهى از منكر، يعنى نظارت دایمى و انتقاد و اعتراض و تشويق به خيرات و عدالت و مبارزه در برابر ظلم و بى‏عدالتى و تبعيض اجرا شود، سایر فرايض و تكاليف الاهى نيز اجرا مى‏شود.» 

از دیگر مباحث این نوشتار می‌توان به تبیین مولفه‌های سیاست‌ورزی دیندارانه اشاره کرد. مولف ضمن تبیین هویت دولت دینی، این شبهه را بررسی می‌کند که تشکیل دولت‌های دینی و ارزشی در عرصه‌ سیاست، گونه‌ای رویاپردازی و اتوپیاباوری است یا رسالت گران‌قدر و هدف ممکنی است که باید به وقوع پیوندد؟ وی ضمن نقادی و رد این شبهه، با استناد به روایت‌های متعددی که برگزیده است، در نهایت این قضیه را متذکر می‌شود که فقط افرادى مى‏توانند حكومت مورد تایید دين را تشكيل دهند و برقرار کنند كه اهل سازش‌كارى و رياكارى نباشند، افرادى كه با گروه‌هاى فاسد در عرصه‌ سیاست و سرمايه‏داری‌های نامشروع معامله نكرده و محافظه‏كار نباشند.
 
نشر «طرح فردا» در آستانه ایام عزاداری سالار شهیدان چاپ بیست‌وهفتم كتاب «حسين(ع) عقل سرخ» را منتشر كرد. این کتاب با شمارگان چهارهزار نسخه و بهای سه هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها