شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۷:۴۲
«شجاعی» با «نيم من بوق» به كتاب‌فروشی‌ها می‌آيد

كتاب «نيم من بوق» نام كتابي از سيدعلي شجاعي براي نوجوانان است كه از سوي نشر نيستان مراحل انتشار را مي‌گذراند و به‌زودي منتشر مي‌شود. اين كتاب، برگرفته از افسانه‌هاي كهن ايران است و روايتي طنزگونه دارد.

ايبنا نوجوان: سيدعلي شجاعي به خبرنگار ما گفت: كتاب «نيم من بوق» برگرفته از افسانه‌هاي كهن ايران است. 

وي افزود: در نگارش اين اثر از دو حكايت استفاده شده است، يكي رويارويي يك ابله با يك دانشمند و ديگري حكايت منصوربن موسي است كه به صورت طنزگونه نام خود را «نيم من بوق پشم 15» مي‌گذارد.

شجاعي با اشاره به اين‌كه محتواي اين داستان طنز است، عنوان كرد: داستان با روايتي طنزگونه نيز پيش مي‌رود. حكايت به اين صورت است كه حاكمي از مردم شهرها و روستاها ماليات مي‌گرفته مردم يكي از شهرها اعلام مي‌كنند ما خراج را پرداخت مي‌كنيم اما براي سال بعد بايد وزرا به سوال ما پاسخ دهند در غير اين صورت ما خراجي نمي‌دهيم. به اين ترتيب سال آينده آن‌ها سوالي را مطرح مي‌كنند و مدتي فرصت پاسخ‌گويي مي‌دهند اما هيچ‌يك از آن‌ها نمي‌تواند به سوال پاسخ دهد تا اين‌كه روزي به مردي ابله به نام «منصوربن موسي» مي‌رسند كه نام خود را به «نيم‌من بوق پشم15» تغيير داده بوده، آن‌ها كه از اين تغيير نام خوش‌شان مي‌آيد و فكر مي‌كنند اين مرد خيلي باهوش است سوال را با او مطرح مي‌كنند وي از روي بلاهت و به صورت اتفاقي پاسخ درست را مي‌دهد و ...

وي افزود: اين داستان را علي‌رضا گلدوزيان تصويرگري كرده است و داستان را به صورت همزمان پيش برديم. يعني اين‌گونه نبود كه من يك داستان آماده را به تصويرگر بدهم و او آن را تصويرگري كند.

نويسنده‌ي كتاب «آدم برفي‌ها» گفت: تصاوير کتاب «نيم من بوق» با تصويرگري علي‌رضا گلدوزيان در چهل‌ونهمين دوره از نمایشگاه تصويرگري بلونيا(ايتاليا)، جزو آثار منتخب قرار گرفت.

شجاعي افزود: آثار منتخب به کاتالوگ نمایشگاه راه می‌یابد و در کاتالوگ سالانه بلونیا به چاپ خواهد رسيد. از ایران آثار پنج تصویرگر ایرانی در این نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد و در کاتالوگ این دوره آثار چهار تصويرگر ديگر به نام‌هاي نرگس محمدي، نوشين صفاخو، فرشته نجفي و مرتضي زاهدي، انتخاب مي‌شود و در کنار آثار علی‌رضا گلدوزیان به چاپ خواهد رسید.

وي تاكيد كرد: اين كتاب به‌زودي از سوي انتشارات نيستان روانه‌ي بازار كتاب مي‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها