شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۵:۳۴
«تدفین مادربزرگ» ماركز  در كتابفروشي‌ها

كتاب «تدفین مادربزرگ» داستان‌های كوتاهی از گابریل گارسیا ماركز، با ترجمه قاسم صنعوی منتشر شد. «تدفين مادربزرگ» داستان ديكتاتوری‌های زنی است كه بعد از مرگش از سوی رييس‌جمهور 9 روز عزای عمومی اعلام می‌شود.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، شخصیت اصلی داستان «تدفین مادربزرگ» زن مسنی است که هیچ کس باور نمی‌کرد روزی ممکن است از دنیا برود. او مادربزرگی قدرتمند و مالک منطقه‌ای وسیع است و افراد زیادی در زیردست او قرار دارند. قدرت زیاد مادربزرگ او را تبدیل به دیکتاتوری کرده که به نظر می‌رسد مرگ او با به پایان رسیدن فرمانروایی مصادف می‌شود و نویسنده با روایت دوره‌ای 14 روزه که بین مرگ تا تدفین او را در برمی‌گیرد اشاره و نقدی دارد بر استعمار و زورگویی‌های رهبران جامعه. 

نویسنده در این داستان روایتی خطی را انتخاب نکرده و راوی سوم شخص او بعد از توصیف برخی ماجراها به زمان قبل بازمی‌گردد تا به کمک خاطرات گذشته مخاطب را با اصل ماجرا بیشتر آشنا کند. ماركز در سراسر داستان از بازگشت به عقب بهره می‌گيرد و آن را تبديل به مهمترين عنصر ادبی داستانش می‌كند.

در بخشی از داستان «تدفین مادربزرگ» آمده است: «هیچ‌کس نمی‌توانست تصور کند که امکان دارد مادربزرگ روزی بمیرد، مگر افراد قبیله و خود او که دل نگرانی‌های ناشی از پیری پدر آنتونیو ایسابل، او را بر می‌انگیخت. اما امیدوار بود که مانند مادربزرگ مادری‌اش، که در دوران جنگ 1875 در آشپزخانه اقامتگاهش سنگر گرفته بود و با یک دسته از گشتی‌های سرهنگ آئورلیانو بوئندیا مقابله کرده بود، 120 ‌سال عمر کند. اما وقتی که ماه آوریل رسید، مادربزرگ دریافت که خداوند این امتیاز را به او اعطا نخواهد کرد که یک مشت فراماسون طرف‌دار حکومت فدرالی را شخصا در یک مبارزه آشکار تصفیه کند.»

در اين مجموعه داستان‌هایی چون «خواب نیمروز سه‌شنبه»، «روزی چون روزهای دیگر»، «در این دهکده دزدی وجود ندارد»، «بعدازظهر شگفت بالتاثار»، «بیوه مونتی یل»، «یک روز بعد از شنبه»، «گل‌های مصنوعی» و «تدفین مادربزرگ» گنجانده شده است.

مجموعه داستان «تدفین مادربزرگ» با ترجمه قاسم صنعوی در 156 صفحه و به بهای چهار هزار تومان از سوی انتشارات «کتاب پارسه» منتشر شده است.

«تدفین مادربزرگ» نخستین‌بار در سال 1364 با ترجمه صنعوی از سوی نشر نیما در مشهد منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها