یکشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۲
جلد چهارم مجموعه آثار «ديلتاي» منتشر مي‌شود

منوچهر صانعي‌دره‌بيدي، ترجمه جلد چهارم مجموعه آثار ويلهلم ديلتاي، فيلسوف آلماني را به پايان برد و سرگرم ترجمه جلد دوم آن است. ديلتاي در اين آثار به تشريح مباني علوم انساني مي‌پردازد.-

منوچهر صانعي‌دره‌بيدي، مترجم اين مجموعه، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، عنوان كرد: جلد چهارم اين اثر حروف‌چيني شده و به ويرايش آن مشغولم. ترجمه جلد دوم اين مجموعه - يعني آخرين جلدي كه به دستمان رسيد-  را نيز در دست ترجمه دارم. 

 وي افزود: ديلتاي در مجموعه آثارش به تشريح مباني علوم انساني پرداخته است. او در جلد نخست با عنوان «مقدمه‌اي بر علوم انساني» يك تقسيم‌بندي از اين علوم ارايه و آن را در گروه‌هاي حقوق، اقتصاد، علوم سياسي، هنرها، جامعه‌شناسي، روانشناسي، اسطوره‌شناسي و شاخه‌هاي زبان و ادبيات تقسيم مي‌كند.

استاد فلسفه دانشگاه شهيدبهشتي يادآوري كرد:  ديلتاي متذكر مي‌شود كه علوم انساني، ذاتا تاريخي‌اند و بنابراين، از يك جنس اند. مجلدات اين مجموعه را نمي‌توان بررسي نوبت به نوبت علوم انساني طبق طبقه‌بندي ديلتاي به شمار آورد.

وي افزود: جلد چهارم اين مجموعه با عنوان «دانش هرمنوتيك و مطالعه تاريخ» كه مراحل پاياني را طي مي‌كند، در نمايشگاه سال آينده روانه بازار نشر مي‌شود. تاكنون جلد اول و سوم مجموعه آثار ديلتاي با عناوين «مقدمه‌اي بر علوم انساني» و «تشكل جهان تاريخي در علوم انساني» از سوي انتشارات ققنوس منتشر شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط