چهارشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۰
چرا کتاب های الکترونیکی در آسیا محبوب نيستند؟

بازار کتاب های الکترونیکی مدتی است که در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی رونق بسیاری پیدا کرده و توانسته اند بر چالش های آن غلبه کنند، اما این تکنولوژی نه تنها هنوز در آسیا محبوبیت خود را به دست نیاورده است، بلکه بسیاری هنوز معتقدند کتاب های چاپی جایگاه ویژه خود را دارند._

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا):بازار کتاب های الکترونیکی مدتی است که در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی رونق بسیاری پیدا کرده و توانسته اند بر چالش های آن غلبه کنند، اما این تکنولوژی نه تنها هنوز در آسیا محبوبیت خود را به دست نیاورده است، بلکه بسیاری هنوز معتقدند کتاب های چاپی جایگاه ویژه خود را دارند.

قیمت های بالا و نا آگاهي نسبت به کتاب های الکترونیکی از عوامل بسیار مهم محبوب نبودن و استفاده از کتاب های الکترونیکی در آسیا است. از دیگر عوامل نپذيرفتن این کتاب ها محتوای  این کتاب هاست، چرا که محتوای بسیاری از این کتاب ها با روحیات آسیایی ها سازگار نیست. اسباب دسترسی مشکل به این کتاب ها در میان آسیایی ها از دیگر عوامل مانع پذیرش این کتاب هاست.
 
سطح آگاهی مردم نسبت به کتاب های الکترونیکی در اينمنطقه بسیار کم است، چرا که در بین مصرف کنندگان جا افتاده که کتاب های چاپی از مزایای بیشتری نسبت به کتاب های الکترونیکی برخوردارند.
یکی دیگر از عوامل محبوب نبودن کتاب های الکترونیکی در آسیا دور از دسترس بودن بسیاری از توزیع کنندگان بین المللی کتاب های الکترونیکی مانند آمازون است. در آسیا،چین و ژاپن تنها بازارهایی هستند که اخیرا آمازون آنها را حمایت می کند. بسیاری در آسیا معتقدند که کتاب های چاپی این امکان را فراهم می آورد که فرد تجربه شخصی اش را برای خرید کتاب بیشتر داشته باشد.
 
همچنین فقدان کتابخوان های الکترونیکی در آسیا و قیمت بالای آنها باعث می شود تا مصرف کنندگان آسیایی از خرید آنها منصرف شوند.
چنان که کارشناسان دیجیتالی پیش بینی کرده اند نزدیک به 2.5 ميليون نفر در سرتاسر جهان در سال 2016 کتاب های الکترونیکی می خرند .
طبق گزارش هاي خرید کتاب های الکترونیکی در آمریکا کتاب های الکترونیکی90.3 میلیون دلار فروش را به خود اختصاص داد و 202.3 درصد نسبت به سال ای گذشته پیشرفت داشته و فروش کتاب های چاپی 24.8 درصد نسبت به همان زمان در سال گذشته افت داشته و به 164.1 میلیون دلار رسیده است. طی یک نظرسنجی بالابردن سطح آگاهی مردم ،ارائه این کتاب ها با قیمت های مناسب و تشویق مردم به استفاده از کتابخوان ها از عوامل بسیار مهم گرایش به کتاب های الکترونیکی بوده است.
 
تشویق مردم به استفاده از آخرین تکنولوژی های روز از دیگر عواملی است که می تواند در منطقه آسیا برای بالابردن سطح استفاده از کتاب های الکترونیکی مفید باشد.
منبع:زددی نت،نویسنده:جیسون ان جی
 مترجم:مرجان آقبلاغی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها