دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۶:۳۸
«احمدی» و «رحماندوست» نامزدهای كانون برای آسترید لیندگرن

احمدرضا احمدی و مصطفی رحماندوست به عنوان دو نامزد ایرانی دریافت جایزه‌ آسترید لیندگرن در سال 2012 میلادی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شدند./

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، احمدرضا احمدی و مصطفی رحماندوست از سوي كانون به عنوان دو نامزد ایرانی جایزه‌ آسترید لیندگرن معرفي شده‌اند. 

علاوه بر این دو نویسنده و شاعر سرشناس ادبیات کودک و نوجوان، موسسه پژوهشی «کودکان دنیا» نیز از سوی شورای کتاب کودک به عنوان نامزد دریافت این جایزه از ایران معرفی شده است. موسسه پژوهشی «تاریخ ادبیات کودکان در ایران» نیز از این امتیاز برخوردار است که نامزدی را به این جایزه‌ ادبی در سوئد معرفی کند. 

بر اساس تقویم جایزه‌ ادبی آسترید لیندگرن، تمام موسسات و سازمان‌های مجاز برای معرفی کاندیدا در سراسر جهان تا 25 شهریور فرصت دارند که نامزدهای خود را برای دریافت این جایزه معرفی کنند و فهرست نهایی نامزدهای اصلی دریافت جایزه از سوی گروه داوری در سوئد در ماه سپتامبر(شهريور) اعلام و برگزیده اصلی نیز همه ساله در فروردین هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب بولونیا معرفی می‌شود.

جایزه ادبی آسترید لیندگرن، همه ساله در سوئد به یاد آسترید لیندگرن نویسنده محبوب سوئدی و خالق کتاب‌های پی‌پی جوراب بلند و کارلس روی پشت‌بام توسط انجمن ملی سوئد در امور فرهنگی به مبلغ 5 میلیون کرون سوئد به یک نویسنده، تصویرگر یا فعال در عرصه‌ ادبی کودک اهدا می‌شود.
 
مراسم اصلی برای اهدای جایزه به عنوان بزرگترین جایزه ادبیات کودک و نوجوان در جهان، ماه مه سال بعد در شهر استکهلم سوئد برگزار خواهد شد. هدف از اهدای این جایزه از سوی برگزارکنندگان، تقویت و بالا بردن کیفیت ادبیات کودک و نوجوان و ارتقای حقوق کودکان در جهان اعلام و برخورداری از کیفیت بالای هنری و عمق بخشیدن به روح انسانیت از شاخص‌های اصلی انتخاب برگزیدگان عنوان شده است.

احمدرضا احمدی، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۱۹ در کرمان متولد شد. از جوانی در حوزه شعر نو با انتشار آثار پیشرو حضور جدی و موثری داشت که در ادامه با انتشار مجموعه‌های شعر سپید، به عنوان یکی از اصلی‌ترین چهره‌های شعر دهه چهل درخشید. او از سال 1349 وارد کانون شد و مدتی نیز مسوول واحد موسیقی این سازمان بود. وی تا سال 1373 در کانون به عنوان نویسنده و ویراستار حضور داشت و در این سال بازنشسته شد. 

"من حرفی دارم که فقط شما بچه‌ها باور می‌کنید"، "هفت کمان هفت‌رنگ"، "هفت روز هفته دارم"، "خواب یک سیب، سیب یک خواب"، "اسب و سیب و بهار"، "در باغچه عروس و داماد روییده بود"، "رنگین‌کمانی که همیشه رخ نمی‌داد" و "روزی که مه بی‌پایان بود"، "نشانی" و "سه گلدان" از جمله کتاب‌های او در براي کودکانند. 

مصطفی رحماندوست نویسنده، شاعر و مترجم نام آشنای کودکان و نوجوانان، اول تیر سال ۱۳۲۹ در همدان به دنیا آمد و پس از اخذ مدرک کارشناسی خود در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس مشغول به کار شد. 

وی پس از سال ۱۳۵۷ با عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان مشغول به کار شد و از آن پس تا به امروز در سمت مدیر برنامه‌ کودک‌ سیما، سردبیر نشریه‌ پویه‌، مدیر مسوول نشریات رشد، مدیرکل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی، سردبیر رشد دانش‌آموز، سردبیرسروش‌ کودکان و داور جشنواره بین‌المللی فیلم‌ و مدیر جشنواره تئاتر کودکان و نوجوانان (اصفهان) فعالیت کرده است. از او بیش از ۱۱۶ اثر به صورت مجموعه داستان و مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها