دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۲:۳۳
نقد جامعه در آثار داستان‌نويسان صدر مشروطه

كتاب «نقد جامعه در آثار داستان‌نويسان صدر مشروطه (عبدالرحيم طالبوف و زين‌العابدين مراغه‌اي)» اثري از نجمه هاشمي است كه با نگاهي پژوهشي از زاويه جامعه‌شناختي، به بررسي اوضاع ادبيات ايران در دوره مشروطه مي‌پردازد.

نجمه هاشمي در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، در اين باره اظهار داشت: شكل‌گيري انديشه‌هاي جديد اجتماعي ـ اقتصادي در ايران به ايجاد طبقه‌اي روشنفكر برخاسته از طبقه متوسط جامعه به سال‌هاي پرتلاطم 1384 ـ 1300 باز مي‌گردد. اين دوران، دوره بيداري نسبي مردم ايران به حساب مي‌آيد كه منجر به تغيير و تحولات سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي در ايران شد.

مولف اثر افزود: انتشار روزنامه‌، تأسيس مدارس و نظاميه‌ها، رفت و آمد عده‌اي از تحصيل‌كردگان به اروپا، بخشي از اين تغييرات در طبقه متوسط بودند كه با هدف ادامه تحصيلات يا براي كسب تجربه و بررسي پيشرفت‌هاي اروپائيان صورت گرفتند.

هاشمي ادامه داد: در اين دوره شاهد تحولي مهم و بزرگ‌ بوديم، زيرا نويسندگان كه تا پيش از اين در خدمت درباريان بودند و اهداف و خواسته‌هاي آنان را در آثارشان منعكس مي‌كردند، اين بار نگرش‌شان به مسايل به كلي تغيير كرد تا آنجا كه بخش اعظم نويسندگان كه از طبقه متوسط بودند، به انعكاس دغدغه‌هاي اين قشر پرداختند.

هاشمي افزود: در واقع، اين نويسندگان ديدگاهي متفاوت نسبت به ديدگاه كهن نويسندگان قبلي خود برگزيدند و با بيداري و آگاهي سعي كردند درباره زندگي و روزگار خود بيشتر بدانند و مردم جامعه را نيز نسبت به محيط اطراف خود آگاه و بينا كنند.

وي با اشاره به بخشي از اين تغييرات تاريخي اجتماعي تصريح كرد: در سال‌هاي پاياني دوره قاجار اوضاع اداري و اجتماعي ايران آشفته بود و بيگانگان بيشتر از هر زمان ديگري در امور كشور دخالت مي‌كردند. در اين ميان، تعدادي از نويسندگاني ايراني كه در خارج از مرزهاي ايران اقامت داشتند و از استبداد و آسيب‌هاي آن در امان بودند، با الهام گرفتن از علم و تمدن غرب به سراغ انتقاد از سنت‌هايي رفتند كه به گمان آنان موجب عقب‌ماندگي ايران از فرهنگ و تمدن شده بود كه عبدالرحيم طالبوف و زين‌العابدين مراغه‌اي دو تن از اين نويسندگان‌اند.

هاشمي افزود: مقدمات سياسي و فرهنگي، زمينه‌هاي پس از مقدمات مشروطيت، سبك نويسندگي طالبوف، مخفي‌سازي‌هاي حقايق، لقب‌بخشي، سلامت جامعه و ... قسمتي از مسايل مورد بررسي در اين اثراند كه اطلاعات جامعه‌شناختي مفيدي را در اختيار دانشجويان رشته‌هاي علوم اجتماعي قرار مي‌دهد.

وي در پايان گفت: كتاب «نقد جامعه در آثار داستان‌نويسان صدر مشروطه (عبدالرحيم طالبوف و زين‌العابدين مراغه‌اي)» براي چاپ به انتشارات جامعه‌شناسان سپرده شده است كه با توجه به توافقات صورت گرفته، تا اواسط ارديبهشت ماه منتشر و روانه بازار نشر مي‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط