شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۴
دومین جایزه ادبی «هوهنمسر» به «الئونورا هومل» رسید

دومین جایزه ادبی 10 هزار یورویی «هوهنمسر» برای نویسندگان آلمانی زبانی که زبان مادری آن ها غیر آلمانی است ، امسال به «الئونورا هومل» نویسنده ساکن شهر درسدن اهدا می شود.\

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری اتریش، هیات داوری این نویسنده متولد 1970 در «سلینوگراد» در قزاقستان فعلی را به خاطر اثری با عنوان «یک مشت برگ» شایسته دریافت این جایزه در بخش اصلی دانست.علاوه بر این این هیات «ساندرا گوگیک» را به عنوان برنده جایزه قدردانی 3 هزار یورویی معرفی کرد.این دو جایزه در تاریخ 18 ژوئن (28 خرداد) در جریان جشنی با حضور «باربارا پرامر» رییس شورای ملی این کشور اهدا خواهد شد. 

جایزه ادبی «هوهنمسر» که هر دو سال یکبار اهدا می شود و در سال 2009 برای نخستین بار اعطا شد به نویسندگانی تعلق می گیرد که در حالی که زبان مادری آن ها آلمانی نیست، آثار خود را به زبان آلمانی می نویسند.

ابتکار اهدای این جایزه به «میشاییل کوهلمایر» نویسنده اهل «فورالبرگ» بازمی گردد. نویسندگان شرکت کننده در رقابت بر سر این جایزه باید متن هایی آلمانی زبان و حداقل ده صفحه ای با موضوعات آزادی حول محور تجربیات مهاجرت، مسایل مربوط به هویت و مسایل در هم پیچیده فرهنگ های مختلف به رشته تحریر درآورده باشند. آثار دو برنده امسال این جایزه از میان 182 اثر ارسالی برگزیده شدند. 

«الئونورا هومل» که زبان مادری وی روسی بود ، در سال 1982 همراه خانواده اش به جمهوری دمکراتیک آلمان رفت و آنجا زبان آلمانی را فرا گرفت. هر دو رمان نخست او با نام های «ماهی های برلینی» 2005 و «ونوس در پنجره» 2009 در انتشارات «اشتایدل» منتشر شده اند.او در سال 2002 جایزه فرهنگی روسی آلمانی ایالت بادن وتنبورگ را در بخش حمایتی آن کسب کرد و در سال 2006 با جایزه حمایتی آدلبرت فون چامیسو مورد تقدیر قرار گرفت. 

هیات داوران جایزه «هوهنمسر» متشکل از آنا میتگوچ ، دورون رابینوویسی و سافر سنوساک متن ادبی «هومل» را که در مورد دختر یک زندان سیاسی در اتحاد جماهیر شوروی است ، به خاطر مشاهده دقیق و باتوجه غرق شدن درشخصیت های داستان تحسین کرد. 

«ساندرا گوگیک» که زبان مادری اش صربی است در سال 1976 در وین متولد شده و اکنون در همین شهر در رشته هنر زبان در دانشگاه هنرهای کاربردی مشغول تحصیل است.او در سال های 2010 و 2011 بورس دولتی ادبی وزارت فرهنگ و هنر را دریافت کرده است.هیات داوران اثر او با عنوان «فضانوردان» را به خاطر دقت ، باریک بینی و اختصار آن برگزیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها